zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Třináct států s populací tygrů se dohodlo na protipytlácké síti

07.02.2015
Příroda
Šlendryján
Třináct států s populací tygrů se dohodlo na protipytlácké síti

Třináct zemí, v nichž žije tenčící se světová populace volně žijících tygrů, se v pátek dohodlo na vytvoření sítě pro sdílení informací, aby mohly lépe bojovat proti pytlákům. K dohodě zúčastněné státy dospěly na závěr konference, která se konala v nepálském hlavním městě Káthmándú, napsala dnes agentura AFP.

Pětidenního jednání, které společně pořádaly Nepál a Světový fond na ochranu přírody (WWF), se zúčastnilo zhruba sto expertů. Nepál nebyl jako hostitel vybrán náhodou: tato země má v posledních letech při ochraně tygrů značné úspěchy. Poslední dva roky tu nebyl zaznamenán ani jeden pytlácký incident týkající se tygrů a populace těchto ohrožených šelem stoupla v letech 2009 až 2013 téměř o třetinu.

Ještě před sto lety na celém světě žilo zhruba 100.000 tygrů. Desetiletí pytláctví a ničení jejich přirozeného životního prostředí ale zdecimovalo jejich počty na nynějších asi 3000 kusů.

Pytláci loví tygry kvůli jejich kostem, které se používají jako přísada v tradiční čínské medicíně. Navíc tygří kožešina může na černém trhu vynést až 16.000 dolarů (více než 390.000 korun). A velkou cenu má i tygří penis, o němž se věří, že posiluje mužskou pohlavní výkonnost.

Země, kde tygři ve volné přírodě žijí - Bangladéš, Barma, Bhútán, Čína, Indie, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Nepál, Rusko, Thajsko a Vietnam - v roce 2010 zahájily program, který má za cíl do roku 2022 počet tygrů zdvojnásobit.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí