zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi se již nebojí experimentovat s alternativními stavbami, dřevostaveb a pasivních domů je v Česku přes tisíc

22.02.2015
Ekologické stavění, bydlení
Češi se již nebojí experimentovat s alternativními stavbami, dřevostaveb a pasivních domů je v Česku přes tisíc

V Česku se kontinuálně zvyšuje zájem o alternativní stavby...

Odborníci odhadují, že u nás existuje již kolem 1 200 pasivních domů a více než 1 300 domů na bázi dřeva. Důvodem moderního smýšlení lidí je především úspora energie. Češi se naučili využívat pokroku, staví izolovanější domy a eliminují tepelné úniky.

Podle odborníků v posledních letech výrazně narůstá poptávka po alternativních stavbách, zejména po pasivních domech a dřevostavbách. ,,Hlavní změnou oproti předchozím letem je fakt, že se pasivní domy stávají součástí mainstreamu. Odhadujeme, že v Česku jich máme kolem 1 200," uvedl Jan Morkes, marketingový specialista z Centra pasivního domu. Kromě pasivních domů, dnes Češi ve velké míře poptávají také dřevostavby. ,,Podle dostupných údajů bylo v roce 1997 v České republice dokončeno pouze 87 rodinných domů na bázi dřeva a v roce 2013 jich bylo kolem 1 300. To znamená, že podíl dřevostaveb na našem trhu dosahuje již téměř devíti procent a neustále meziročně roste," řekl Vratislav Blaha, předseda Asociace dodavatelů montovaných domů. ,,Mezi zákazníky, kteří si už pořídili dřevěný montovaný dům, převažují lidé z mladé generace ve věku 30 až 40 let," dodal Blaha.

V současnosti se Češi snaží využívat pokroku a technologie zejména z důvodu úspory energie. ,,Lidé více přemýšlí o dispozici domu, staví izolovanější domy a snaží se co nejvíce eliminovat tepelné mosty. Tomu napomáhají šikovné a variabilní prvky, jejichž provoz nestojí příliš mnoho energie," objasnil Jan Morkes. Jedním z nejvíce využívaných opatření je pak instalace kvalitní stínicí techniky, zvláště předokenních rolet a venkovních žaluzií. ,,Tento trend je patrný zhruba od roku 2010. Od té doby se poptávka po stínicí technice zvýšila o více než 30 %," uvedl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se zabývá výrobou stínicí techniky na českém trhu. ,,Zatímco v létě lze díky kvalitnímu stínění omezit náklady na chlazení, v zimě lze naopak omezit úniky tepla a tím snížit náklady na vytápění," dodal Valenta.

Kromě stínicí techniky se dnes do moderních nízkoenergetických domů hojně instalují různé systémy řízeného větrání s rekuperací či tepelná čerpadla. ,,Stále častěji se objevují i technologie pro takzvaná inteligentní řízení a ovládání řady funkcí v domě," upřesnil Vratislav Blaha. Tento trend potvrzuje i Lubomír Valenta, dle kterého se poptávka po inteligentním řízení nejen v oblasti stínicí techniky, ale i vratových systémů, během posledních čtyř let výrazně vzrostla. ,,Důvodem je stále zvyšující se cena energií, která nutí jedince myslet více ekonomicky. Lidé si již uvědomují, že nejvýraznější úspora je ve vazbě na motorické řízení stínění. Motorizace v souvislosti s čidly totiž umožní, aby se na základě aktuálního počasí stínění buď aktivovalo, nebo deaktivovalo. Díky tomu se dům nepřehřívá a nemusí v létě chladit, nebo dům nevychladne a využívá slunce v zimě k vytápění," uzavřel Valenta.


O Centru pasivního domu

Centrum pasivního domu (CPD) je neziskovým sdružením právnických a fyzických osob, které vzniklo za účelem podpory a propagace standardu pasivního domu a za účelem zajištění odpovídající kvality pasivních domů. CPD bylo založeno v roce 2005 jeho dosavadním ředitelem Janem Bártou jako jedna z prvních organizací, které se v České republice cíleně zabývaly energetickou efektivitou ve stavebnictví. Dodnes je nejvýznamnější a nejrozsáhlejší odbornou platformou, která podněcuje a moderuje diskusi v oblasti výstavby budov v pasivním standardu napříč expertní i laickou veřejností.

O Asociaci dodavatelů montovaných domů

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) je nevládní zájmové sdružení výrobců a dodavatelů montovaných domů na bázi dřeva. Základním úkolem ADMD je zabezpečení kvality staveb na bázi dřeva prostřednictvím certifikace dle Dokumentu národní kvality (DNK). DNK zajišťuje technickou kvalitativní úroveň montovaných staveb na bázi dřeva formou nepovinné certifikace, která má přísnější požadavky na výrobce resp. montáž staveb, než certifikace zákonná.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí