zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mladá Boleslav bude chtít 180 milionů Kč po Geosan Group

13.02.2015
Odpady
Ovzduší
Šlendryján
Urbánní ekologie
Mladá Boleslav bude chtít 180 milionů Kč po Geosan Group

Mladá Boleslav bude požadovat náhradu škody 180 milionů korun po společnosti Geosan Group, která měla ve městě postavit novou úpravnu odpadů za 479 milionů korun. Podle primátorova náměstka Michala Kopala (ODS) firma dlouho otálela s podpisem smlouvy a nyní už by nestihla stavbu postavit do termínu, kdy město může na projekt čerpat dotaci 180 milionů korun. Město nyní plánuje postavit menší úpravnu s jinou firmou.

"Uvažuje se o nějaké menší verzi, nebude to tak rozsáhlé. Měla by se realizovat ne s tou firmou, která to vyhrála, ta otálí s podpisem smlouvy," řekl Kopal. Doplnil, že nezná důvod, proč firma smlouvu nechce podepsat. Investorem projektu je firma Compag, ve které má město téměř poloviční podíl. Město zároveň Compagu, který si měl vzít na část investice úvěr, mělo ručit. Podle Kopala se ale zatím úvěr nezačal čerpat.

"V současné době probíhají intenzivní jednání s Compagem, což je investor, a více se k této kauze vyjadřovat nebudeme," řekla ČTK Vlasta Končelová z firmy Geosan Group.

Úpravna odpadů měla být původně do provozu uvedena tento měsíc. Celková investice do výstavby měla být 479 milionů korun, zhruba 180 milionů měla pokrýt dotace od Státního fondu životního prostředí, zbylých 300 milionů měl zaplatit Compag bankovním úvěrem se splatností 15 let. Město mělo ručit za téměř polovinu úvěru. ""Budeme po nich (pozn. po firmě Geosan) uplatňovat náhradu škody, protože ta dotace, která měla přitéct, to je ta škoda, která nám vznikne," dodal Kopal.

V úpravně se měl ekologicky zpracovávat odpad. Cílem mělo být co nejvíc složek směsného komunálního odpadu využít pro výrobu energie, ať už elektrické či jako paliva.

Mladá Boleslav nyní využívá pro sklad komunálního odpadu michalovickou skládku. Její kapacita se má naplnit přibližně v roce 2016.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí