zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bor u Skutče se brzy může zbavit shořelé skládky

13.02.2015
Odpady
Bor u Skutče se brzy může zbavit shořelé skládky

Obec Bor u Skutče na Chrudimsku má velkou šanci, že se brzy zbaví shořelé skládky pneumatik. Státní fond životního prostředí (SFŽP) patrně v řádu týdnů vypíše výzvu na odstraňování ekologických zátěží, které vznikly v nedávné době. ČTK to dnes řekl ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.

"Půjde o speciální výzvu, v které by se obce s rozšířenou působností ucházely o dotace na sanaci nejkritičtějších objektů a skládek," řekl Geuss, který dnes navštívil Bor u Skutče a Brněnec.

Skládka v Boru shořela v roce 2011. Inspekce uložila prvnímu a druhému majiteli skládky, kteří však oba zkrachovali, několik pokut v celkové výši 1,45 milionu korun. Instituce peníze vymáhá.

Odstranění nejrizikovějších látek by se mohl dočkat i areál bývalé společnosti Vitka Textiles v Brněnci na Svitavsku. Vitka od roku 2009 neexistuje a její stoprocentní akcionář je v likvidaci. V případu Brněnce padly již dvě pokuty v celkové výši 1,5 milionu korun. Demoliční firma, která měla areál sanovat, zkrachovala a pokuty nezaplatila. Devastace areálu pokračuje.

"Aktualizujeme seznam možných zátěží v republice, padají tam a budou padat trestní oznámení," upozornil Geuss.

Ministerstvo životního prostředí se společně s inspekcí snaží urychlit uvolnění finančních prostředků. Vedení ministerstva nyní musí schválit příslušnou část Operačního programu Životní prostředí. Dotační výzva, která by mola být připravena během několika týdnů, již pak bude plně v kompetenci SFŽP, upřesnil Geuss.

"Jen musíme rozlišit kritickou sanaci od celkové sanace. V Boru u Skutče se musí materiál urychleně odvést, aby nemohl znečistit podzemní vody nebo a by se nerozšířil popílek do ovzduší. Celková sanace by se pak hradila z jiných zdrojů," řekl Geuss.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí