zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma Ekotrend Ag dostala od ČIŽP pokutu 400.000 korun

23.02.2015
Odpady
Šlendryján
Firma Ekotrend Ag dostala od ČIŽP pokutu 400.000 korun

Brněnská firma Ekotrend Ag, která likviduje odpadní ustalovače, vývojky a vyřazené snímky z nemocničních rentgenových laboratoří, tiskáren či fotolabů, dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu 400.000 korun. Potrubí pro kapalné odpady měla nepřípustně propojené s kanalizací. Hrozilo, že do ní nebezpečné odpady vytečou, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí ČIŽP Radka Burketová. Majitel Václav Váško pokutu nechce komentovat vzhledem k tomu, že je pravomocná. ČIŽP odvolání firmy zamítlo.

"Zjistili jsme, že propojení potrubí pro kapalné odpady s kanalizačním potrubím umožňuje přímé vypouštění nebezpečných odpadů do kanalizace. Z bilance energií a množství zpracovávaných odpadů také vyplynulo, že nakládání s odpady neodpovídalo podaným hlášením," uvedl ředitel inspekce Erik Geuss. Inspekce zjistila také závady v označení nebezpečných odpadů, firma neměla zpracovaný havarijní plán. "Nebezpečné kapalné odpady by neměly odtékat kanalizací od provozovatele vůbec," dodal Geuss.

Propojení s kanalizací umožňovalo jak úmyslné, tak neúmyslné vypouštění nebezpečných odpadů, které obsahují sulfidy. Zákon nařizuje, že se s takovými odpady musí nakládat tak, aby se nedostaly do povrchových či podzemních vod či do kanalizace. Splašková kanalizace byla navíc ucpaná a kvůli tomu hrozil případný přímý únik odpadů do dešťové kanalizace a tedy do vodních toků.

ČIŽP firmě uložila povinnost zrušit propojení potrubí a zároveň zpracovat havarijní plán, který musí schválit vodoprávní úřad.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí