zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Domažlice koupily vůz na svoz bioodpadu, brzy spustí kompostárnu

27.02.2015
Bioodpady
Urbánní ekologie
Domažlice koupily vůz na svoz bioodpadu, brzy spustí kompostárnu

Domažlice pořídily speciální auto na svoz bioodpadu, 400 popelnic na separovaný sběr a na jaře zahájí provoz v nové kompostárně. Letos tak investují na nakládání s bioodpady několik milionů korun. Na pořízení vozu určeného pouze pro bioodpad a postavení kompostárny získalo jedenáctitisícové město, nejmenší okresní město v kraji, dotaci, řekla dnes ČTK zástupkyně radnice Kristýna Bublová.

Bioodpad mohli zatím místní obyvatelé jen nosit do sběrného dvora. Ode dneška už ale mají městské technické služby nový vůz na svoz separovaného bioodpadu. Pořízení auta a 400 kusů 120litrových hnědých popelnic přišlo na 4,5 milionu korun. "Vozidlo je určeno výhradně na svoz biologicky rozložitelných odpadů rostlinného původu. Ve spodní části má nádrže na vylisované tekutiny," řekl šéf služeb Jaroslav Zavadil. Celkem 85 procent nákladů pokryla dotace z Fondu soudržnosti Evropské unie a pět procent je ze Státního fondu životního prostředí.

Lidé z Domažlic a Havlovic si nyní mohou hnědé popelnice na trávu, zbytky rostlin, listí, ovoce a zeleninu objednávat. Svážet se budou od dubna jednou týdně do kompostárny, kterou město buduje a která je před dokončením. Také zhruba šestimilionové náklady na kompostárnu z většiny pokryje dotace.

Na podzim 2014 byla přijata novela zákona o odpadech, která obcím stanovila povinnost zajistit pro domácnosti místa pro odkládání bioodpadu a kovů. Rozsah a způsob třídění stanovila vyhláška. Kovy se musí třídit od 1. ledna, u bioodpadu povinnost platí od 1. dubna do konce října.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí