zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Investiční příležitosti ve Vietnamu jsou i v ekologii a dopravě

02.03.2015
Obecné
Investiční příležitosti ve Vietnamu jsou i v ekologii a dopravě

Vietnam si klade smělé cíle v oblasti sociálně-ekonomického rozvoje země s plánovaným hospodářským růstem 7-8% ročně do r. 2020. K docílení svých záměrů musí být v zemi dobudována infrastruktura, což si vyžádá enormní finanční prostředky, kterých se nedostává. Proto vietnamská vláda zve zahraniční i místní privátní sektor k účasti na budování investičních projektů s využitím různých forem účasti jako je PPP, BOT apod.

Podle nezávislých rozvojových studií potřebuje Vietnam na modernizaci celkové infrastruktury (zahrnující nejen dopravní, ale i energetické, zdravotnictví a ekologické projekty) celkem 15-16 mld. USD ročně v období do r. 2020. Zdroje ze státního rozpočtu jsou nedostatečné, dary v rámci ZRS (zahraniční rozvojová spolupráce) se rok od roku snižují (v r. 2012 ZRS činila 7,4 mld. USD, o 2 mld. USD méně než rok před tím), proto vietnamská vláda vítá k realizaci ambiciózních plánů místní i zahraniční privátní sektor s využitím forem jako je PPP, BOT, BT. Současně vláda očekává od investorů ,,soft loans" s odpuštěním části půjčky ve výši 20-30%.

Infrastrukturální projekty v různých oblastech vietnamského hospodářství jsou příležitostí i pro české firmy, které mají bohaté zkušenosti s jejich budováním po celém světě. Zásadní pro účast českých firem v projektech bude otázka financování a dále výběr solidního vietnamského partnera, bez něhož je na vietnamském trhu složité podnikat. Účast v uvedených projektech však vyžaduje dlouhodobé působení na místním trhu. Je potěšující, že již nyní existují první vlaštovky, kde se k takovému rozhodnutí české firmy odhodlaly.

Více na:http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/nejdulezitejsi-infrastrukturalni-projekty-ve-35449.html

ZDROJ:Businessinfo.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí