zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ABB: Přeměna odpadu na elektrickou energii nebo drahé kovy

06.03.2015
Odpady
ABB: Přeměna odpadu na elektrickou energii nebo drahé kovy

Portugalská spalovna odpadu Valorsul zpracovává odpad z Lisabonu a větší části západního Portugalska a vyrábí tak cennou elektrickou energii v množství, které by stačilo zásobit město se 150 000 obyvateli. Díky řešení regulovaného pohonu ABB klesla spotřeba energie spalovny o 9 mega-watthodin denně, což při dnešních cenách energií představuje roční úsporu 320 000 amerických dolarů.

V roce 2010 se společnosti ABB a Holcim Switzerland dohodly na instalaci nově vyvinutého systému ABB pro opětovně využití tepla a výrobu elektřiny v cementárně společnosti Holcim ve švýcarské obci Untervaz.Nejmodernější řešení ABB je postaveno na technologii ORC (Organic Rankine Cycle), která dokáže přeměnit výfukové plyny na čistou elektřinu. Protože se při provozu opětovně zužitkovává odpadní teplo, nemusí cementárna používat pro svůj chod žádná fosilní paliva. Provoz společnosti Holcim tudíž dokáže značně snížit vlastní náklady na energie a továrna může fungovat efektivněji.

Technologie společnosti ABB v oblasti automatizace a energetiky pomáhají kovozpracující společnosti Boliden vybudovat v severním Švédsku největší zařízení na recyklaci elektronického odpadu na světě. Opětovné získávání mědi a drahých kovů, např. zlata nebo stříbra, z elektronického odpadu vyžaduje pouze zlomek energie, která se spotřebuje při získávání kovů z rudy.

ZDROJ:http://new.abb.com/cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí