zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha připravuje vyhlášku o kompostování, změny ale nechystá

02.03.2015
Bioodpady
Urbánní ekologie
Praha připravuje vyhlášku o kompostování, změny ale nechystá

Praha připravuje vyhlášku o kompostování. Musí ji mít kvůli novele zákona o odpadech, žádné zásadní změny v systému sběru bioodpadu ale zatím nechystá. I nadále bude možné rostlinné zbytky odevzdat ve sběrných dvorech nebo do speciálních kontejnerů, řekla ČTK mluvčí magistrátu Petra Hrubá. Odborníkům vadí, že vyhláška se zabývá jen odpadem ze zahrad, nikoliv z domácností.

Navrhovaná vyhláška by měla začít platit od 1. června. Podle manažera projektu Kompostuj.cz Tomáše Hodka město zákonné podmínky plní, je třeba jen popsat vyhláškou současný stav. "Tímto krokem budou legislativní povinnosti splněny a je možné se dále soustředit na zlepšování systému nakládání s odpady a předcházení vzniku bioodpadů," uvedl na dotaz ČTK Hodek.

V současné době Praha provozuje 17 sběrných dvorů, kde je možné bioodpad odevzdávat. V prvním pololetí roku 2015 navíc plánuje přistavit na různých místech hlavního města minimálně 350 velkoobjemových kontejnerů. "V souvislosti se zavedením nové povinnosti Praha uvažuje i o nádobovém sběru bioodpadu například od rodinných domů se zahradami," uvedla dále mluvčí magistrátu. Popelnice na bioodpad už ve městě fungují, využívá je asi 8000 domácností a firem. Jejich pronájem se ale platí.

Odborníkům vadí, že vyhláška se zaměřuje jen na odpad z městské zeleně nebo zahrad. "Vyhláška se zcela vyhýbá bioodpadu rostlinného původu z kuchyní v domácnostech, jako jsou slupky, odkrojky a zbytky ovoce a zeleniny, jádřince a pecky, čajové pytlíky, kávová sedlina nebo papírové ubrousky. Většina obyvatel Prahy žije právě v bytech, kde jim vzniká tento druh odpadu," řekla ČTK Jana Jaklová ze serveru Kompostuju zvesela.

Množství odevzdaného bioodpadu v Praze stále roste. Zatímco v roce 2007 Pražané odevzdali na sběrné místo v Malešicích 254,3 tuny bioodpadu, v roce 2013 to bylo již 778,5 tuny. Náklady hlavního města na přistavování kontejnerů na bioodpad, sběrné místo v Malešicích a svoz odpadů ze sběrných dvorů byly

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí