zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři ČR a Saska se dohodli na řešení zápachu v Krušnohoří

03.03.2015
Ovzduší
Ministři ČR a Saska se dohodli na řešení zápachu v Krušnohoří

Ministři životního prostředí Česka a Saska Richard Brabec (ANO) a Thomas Schmidt se dnes dohodli na postupu při řešení problémů se zápachem v Krušnohoří, na který si léta stěžují obyvatelé saské strany hor. Podle nich zápach pochází z českých chemiček. Saská strana by měla rychleji předávat českým kolegům informace o případech, které se objeví. Čeští inspektoři by se pak mohli rychle dostat na místo a odebrat vzorky. Experti ze Saska chystají nové analýzy, které by pomohly odhalit příčinu. Ministři to dnes řekli novinářům.

Na řešení podle ministrů obě země spolupracují už léta. Zdroj zápachu se zatím odhalit nepodařilo. Česká životní inspekce podle svého šéfa Erika Geusse letos v zimě přijala 19 podnětů. Všechny obdržela ale až delší čas poté, co se zápach objevil. "Informace o poslední epizodě jsme dostali v úterý v 10:45, stala se přitom v sobotu. Se zpožděním je akčnost inspekce omezena," uvedl Geuss.

Podle saského ministra Schmidta by se nyní postup měl urychlit. Obyvatelé mohou případ ohlásit přes internet. Saská strana informace hned předá české inspekci. Inspektoři mohou záhy vyrazit na místo a odebrat vzorky. Intenzivní by měla být i spolupráce s českými firmami. Experti ze Saska pracují na analýzách, které by pomohly konkrétní chemické látky a sloučeniny odhalit. Zatím se původce zjistit nepodařilo.

Podle Brabce se zápach nyní objevuje víc i v saském vnitrozemí. "To je ještě větší záhada, když vezmeme v úvahu vítr a vzdálenost," uvedl ministr. Podle něj se problému věnuje už deset let odborná skupina. Její práce se ale prý utlumila, když v jednu dobu "epizody vymizely".

Oba ministři hodnotí spolupráci ČR a Saska jako výbornou. Země se podílejí na různých ekologických projektech. Podle Brabce dnešní dohoda na konkrétních opatřeních k řešení potíží se zápachem přispívá k tomu, "abychom touto záležitostí nekalily excelentní vztahy" obou států.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí