zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát připravuje dotační program na akutní sanace znečištění

04.03.2015
Sanace, staré zátěže
Stát připravuje dotační program na akutní sanace znečištění

Ministerstvo životního prostředí připravuje dotační program ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), z něhož bude možné zaplatit naléhavé sanace znečištěných území, a to i v případě, že není jasný vlastník kontaminované nemovitosti. Impulzem k tomuto kroku byla situace v areálu bývalé společnosti Vitka Textiles v Brněnci na Svitavsku, kde hrozí, že by nebezpečné chemické látky mohly zamořit okolí.

Ministerstvo spolu s Českou inspekcí životního prostředí podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové také zmapovalo celé území České republiky, aby bylo možné odhadnout, kde se stát nebo obce potýkají s podobnými problémy a kolik zhruba bude na takovéto akutní projekty potřeba peněz.

"Ministerstvo připravilo a má hotové právní řešení těchto situací, kdy není soudně vyřešené vlastnictví objektu, přesto je zde potřeba akutně řešit ekologickou zátěž nebo ekologický problém," uvedla Roubíčková.

Z nového dotačního programu bude možné s pomocí krajů podobné akutní akce financovat. Stát by pak peníze vymáhal od vlastníků. Program bude ministr Richard Brabec (ANO) konzultovat hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým (ČSSD).

V Brněnci se stát už několik let marně snaží, aby nebezpečné chemické látky z areálu bývalé textilky neznečistily okolí. Továrna podléhá postupné demolici. Česká inspekce životního prostředí uložila už dvě pokuty v celkové výši 1,5 milionu, demoliční firma je však nezaplatila a devastace areálu pokračuje. Stát by měl zajistit sanaci několika tun volně uložených chemikálií. Kyseliny, ropné látky a další sloučeniny jsou volně přístupné a mohly by ohrozit zdraví lidí. Další ekologickou zátěž, jejíž likvidace může podle Brabce stát několik desítek milionů korun, musí zajistit majitel areálu. Ministr při své návštěvě v Brněnci 3. února uvedl, že je nutný rychlý zásah a nelze čekat na to, až vlastníka určí soud. Podle Roubíčkové by odstranění akutní hrozby v Brněnci mělo být prioritou.

Pavel Dosoudil

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí