zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loni množství zpětně odebraných baterií v ČR opět mírně vzrostlo, na splnění přísnějších požadavků EU v příštím roce to však stačit nebude

04.03.2015
Zpětný odběr
Loni množství zpětně odebraných baterií v ČR opět mírně vzrostlo, na splnění přísnějších požadavků EU v příštím roce to však stačit nebude

Každý Čech odevzdal k recyklaci 4,5 tužkových baterií typu AA...

Podle aktuálně zpracovaných údajů neziskové společnosti ECOBAT se v roce 2014 podařilo v České republice opakovaně zpětně odebrat přes 1 000 tun použitých baterií a akumulátorů. Nejvíce baterií se již tradičně vytřídilo v Praze (25 %), dobré výsledky byly také na jižní Moravě (14,7 %) a ve středních Čechách (14,5 %). Celkové množství 1 097 tun přestavuje 32 % všech baterií dodaných na trh. Již od 1. ledna 2016 však zvyšuje směrnice Evropské unie toto množství na minimálně 45 %. Tento limit v současné době splňuje podle výsledků sběru v roce 2013 pouze Švýcarsko (71 %), Švédsko (64 %), Lucembursko (61 %), Belgie (54 %) a Rakousko (53 %).

Rok 2014 byl v oblasti zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů z pohledu výsledků předchozích let úspěšný. ,,Baterie se u nás třídí již 12 let a loni Češi opět překonali hranici 1 000 tun. Těší nás, že se do třídění baterií zapojuje rok od roku více občanů i firem. Od příštího roku však nebude ani toto množství baterií dostačující a čeká nás všechny ještě hodně práce, abychom splnili limity požadované Evropskou unií. Z jiných evropských zemí, jako je Švýcarsko či Švédsko, však víme, že tento cíl je dosažitelný. Velký potenciál je jak u samotných občanů, tak ve firmách i obcích," komentuje výsledky sběru Petr Kratochvíl, jednatel společnost ECOBAT. Průměrně v roce 2014 odevzdal každý Čech 104 g vybitých baterií, což odpovídá přibližně 4,5 tužkovým bateriím typu AA.

stat.

Zdroj: Ecobat s.r.o., 2015

Baterie se třídí ve školách i v červených kontejnerech

Každoročně objem zpětně odebraných baterií v ČR vzrůstá. ECOBAT průběžně rozšiřuje sběrnou síť a v současnosti u nás spravuje již více než 19 000 míst zpětného odběru. ,,Všechny prodejny, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, jsou povinny je bezplatně přijmout, a to bez ohledu na jejich značku, velikost či množství. Prostřednictvím těchto prodejen Češi odevzdali loni 9,4 % všech použitých baterií," říká Kratochvíl. Každoročně se nezanedbatelné množství vybitých baterií nasbírá v mateřských, středních i vysokých školách, přičemž v loňském roce se vzdělávací instituce podílely na celkovém zpětně odebraném množství 12,5 %. ,,Češi si také postupně zvykají třídit baterie do červených kontejnerů na drobný elektro odpad. Množství vybitých baterií odevzdaných v loňském roce do těchto kontejnerů představuje téměř 8 % z celkového zpětně odebraného množství. Do sběrných dvorů, kam lidé nejčastěji odnášejí větší spotřebiče, odevzdali v roce 2014 Češi téměř 7 % baterií," doplňuje Kratochvíl.

Nejvíce třídí v Praze, nejaktivnější jsou školy v Moravskoslezském kraji

Stejně jako v předchozích letech se největší množství baterií odevzdalo v Praze, následované krajem Jihomoravským a Středočeským (viz Obr. 1). Jednotlivé kraje se liší nejen celkovým množstvím zpětně odebraných baterií, ale také jejich zdrojem. Přestože je Praha vítězem co do celkového množství vytříděných baterií, v žebříčku podle aktivity škol skončila na místě posledním - na celkovém množství baterií odevzdaných v pražském kraji se školy podílely pouhými 3,3 % (viz Obr. 2). Nejvíce aktivní pak byly školy v kraji Moravskoslezském (25,8 %), Ústeckém (25,7 %), Olomouckém a Libereckém (23,9 %).

stat.

Obr. 1 - Podíl jednotlivých krajů ČR Obr. 2 - Podíl škol v jednotlivých krajích

Zdroj: Ecobat s.r.o., 2015

* Zahrnuty jsou všechny školy v ČR, které jsou v třídění baterií aktivní (MŠ, SŠ, VŠ)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí