zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovácké muzeum představuje léčivé byliny, ale i jejich dvojníky

07.03.2015
Příroda
Slovácké muzeum představuje léčivé byliny, ale i jejich dvojníky

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti dnes otevřelo výstavu, která přibližuje léčivé byliny lesních, lučních a polních biotopů. Hlavním posláním výstavy je seznámit veřejnost s jejich léčivými účinky, ale i s rostlinami, jež se s nimi dají na základě podobnosti listů či květů snadno zaměnit, řekl ČTK mluvčí muzea Pavel Princ.

Podle kurátorky Marty Kondrové tvoří základ výstavy 18 panelů se sušenými rostlinami, z nichž některé jsou doplněny o vyobrazení v podobě citlivě provedených akvarelů. K léčivým rostlinám jsou přiřazeni jejich dvojníci, kteří blahodárný účinek na lidský organismus nemají. Výstavu doplňuje část vybavení lékárny U Orla z Hrušova.
V expozici se nachází také množství historických lékárenských nádob na sypké medikamenty i masti, láhve, obaly na léky, pastilky či bonbony proti kašli. "Mezi skutečné rarity patří homeopatická lékárna z druhé poloviny 19. století s množstvím lahviček s léčivy či keramická dóza na pijavky lékařské z doby kolem roku 1850," dodala Kondrová.

Sbírka Ostravského muzea je doplněna o předměty z fondu Slováckého muzea, a to o nádoby zapůjčené ze Stanclovy lékárny, dříve lékárny U Zlaté koruny. "Ve výstavním prostoru nechybí ani interaktivní pracovna pro zvídavé návštěvníky doplněná sušenými i živými bylinkami," uvedla další kurátorka výstavy Gabriela Směřičková.

Muzeum připravilo k výstavě výukové programy pro žáky všech typů škol. Žáci i rodiče s dětmi si mohou vyrobit a odnést domů originální bylinné mýdlo nebo bylinný mix sypaného čaje namíchaného dle vlastní fantazie, případně vlastnoručně vyrobený vonný sáček. Připravena je i přednáška o bylinách a vaření s využitím bylinek. Výstava potrvá do 3. června.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí