zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak mít ptáčky na zahradě?

09.03.2015
Jak mít ptáčky na zahradě?

Zahrady tvoří důležitý a poměrně bohatý biotop pro ptačí faunu. To platí ještě více v městech, kde je tento biotop klíčový pro život některých ptačích druhů. Ptačí biodiverzita na zahradě je samozřejmě závislá na okolním prostředí: nedaleké přítomnosti lesa nebo parku, vodní plochy, louky či jiné zelené plochy zvyšují ptačí potenciál Vaší zahrady. Ale pokud chcete okolní ptáky nalákat na vlastní zahradu, je třeba ji trochu upravit tak, aby tam ptáci našli potravu, vodu a prostředí pro hnízdění.

Proč je dobré mít ptačí sousedy

Ptačí zpěv, jejich poletování ze stromu na strom, stavba hnízd nebo zaplňování hnízdní dutiny, vzorná péče o potomstvo, často nemotorná ptáčata po opuštění hnízda, která se musí co nejdříve naučit dobře létat... Z toho všeho se můžeme těšit, pokud máme ptačí sousedy. A nejen to. Mnoho druhů ptáků je hmyzožravých a tak nás zbaví obtížného hmyzu.

Jak je přilákat na zahradu a jak jim zde pomoci

Říká se, že láska prochází žaludkem a proto samozřejmě jednou z cest jak ptáky na zahradu nalákat je nabídnout jim dostatek potravy. Tím není myšlen jen dostatek jídla v době, tolik potřebného, zimního přikrmování, ale celoroční pestrá nabídka vaší zahrady. Čím pestřejší ta nabídka bude, tím různorodější budou naši ptačí sousedé.

Každý druh ptáka má vlastní potravní nároky. Některé druhy preferují semínka (vrabec, zvonek, pěnkava), jiné ovoce (), hmyz (lejsek, rehek, konipas, vlaštovka, jiřička) nebo larvy a měkkýše (kos, drozd, červenka). Některé druhy dokonce mění potravní režim v průběhu roku podle dostupnosti: na příklad kos a červenka loví v létě žížaly a další hmyz, na podzim ozobávají bobule (černý bez) a v zimě se živí i zrním na krmítku.


Více zde: http://www.zivotnazahrade.cz/ptaci/

ZDROJ: www.zivotnazahrade.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí