zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi za rok odevzdali 767 tun úsporných zářivek

12.03.2015
Zpětný odběr
Češi za rok odevzdali 767 tun úsporných zářivek

? K bezpečné recyklaci loni Češi odevzdali zářivky obsahující více než 26 kilogramů toxické rtuti. Ta by teoreticky mohla ve volné přírodě znečistit vodu v objemu téměř dvou nádrží Lipno.

? Lidé jsou ochotni s vysloužilou zářivkouujít do sběrného místa maximálně 1205 metrů.

? Za deset let zpětného odběru světelných zdrojů Češi odevzdali 44 milionů úsporných zářivek.

? V Česku je nyní k dispozici více než4525sběrných míst.

PRAHA, 9. března 2015-Tuzemské domácnosti a firmy v loňském roce sebraly a předaly k recyklaci 767 tun světelných zdrojů. ,,To představuje téměřpět milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojůodevzdaných na 4525 sběrných místech," bilancuje působení kolektivního systému Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP. Vyplývá to z výsledků loňského hospodaření neziskové společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zdarma zpětný odběr a zpracováníosvětlovacích zařízení.

K bezpečné recyklaci tak bylo nepřímo odevzdáno více než 26 kilogramů toxické rtuti, která je uvnitř světelného zdroje neškodná a pro svícení nutná. Právě rtuť je třeba ekologicky zpracovat. ,,Toto množství rtuti by teoreticky mohlo ve volné přírodě znečistit vodu v objemu téměř dvou vodních nádrží Lipno či 82 Máchových jezer," dodává Zuzana Adamcová.

eko


Za deset let sesbíráno přes 220 kilogramů rtuti

Běhemnecelýchdeseti let působení kolektivního systému EKOLAMP Češicelkemodevzdali k recyklaci6791 tun úsporných světelných zdrojů. ,,Životní prostředí tak bylo ušetřeno zátěže ze44 milionůsvětelných zdrojů, které by jinak skončily na skládkách odpadu. Takto se podařilo využít tisíce tun skla, plastů a kovů a odebrat 220 kilogramů toxické rtuti," rekapituluje výsledkyZuzana Adamcová.

Nejvíce se na zpětném odběru podílely firmy. ,,Domácnosti zatím zaostávají. V praxi úsporky recykluje pouze 40 procent domácností. Přitom povědomí o ekologické likvidaci má podle posledního průzkumu 81 procent spotřebitelů a počet sběrných míst neustále roste," bilancuje Zuzana Adamcová. Na skládkách proto ročně stálezbytečně končí až 60 procent doma vyřazených úsporných světelných zdrojů.

eko

Češi třídí, ale nesmí to být daleko: ujdou maximálně 1205 metrů

Lidé si na odevzdávání vysloužilých zářivek zvykli, ale sběrné místo musí být k dispozici do 1205 metrů od bydliště. Vyplývá to z průzkumu společnosti EKOLAMP, který provedla agentura Markent. ,,Pokud je sběrné místo vzdálenější, obvykle skončí zářivky v komunálním odpadu a pak na skládkách," dodává Zuzana Adamcová.

V Česku je nyní k dispozici 4525sběrných míst, přičemž jejich počet neustále roste. Vyřazené úsporné zářivky lze vrátit v obchodech s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na úřadech nebo v řadě firem: ,,Doposud jsme jich rozmístilivíce než 1900a další přibývají. Ve velkých obchodních řetězcích se postupně buduje i síť společných nádob, do nichž je vedle zářivek možné odevzdat také malé elektrospotřebiče nebo baterie," uzavírá Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí