zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé Prahy 10 získají 700 kompostérů, nově budou u škol

18.03.2015
Bioodpady
Urbánní ekologie
Obyvatelé Prahy 10 získají 700 kompostérů, nově budou u škol

Obyvatelé Prahy 10 získají od městské části 700 kompostérů na bioodpad. Kromě zahrad rodinných domů budou nově ve vnitroblocích bytových domů a u základních škol a školek. Pořízení kompostérů vyjde radnici na 210.000 korun, zbytek nákladů zaplatí ministerstvo životního prostředí, informoval ČTK mluvčí městské části Vít Novák. Na území Prahy 10 jsou i komunitní kompostéry a velká kompostárna, kde lze bioodpad zdarma odevzdat.

Radnice si od nových zařízení podle starostky Radmily Kleslové (ANO) slibuje, že ubude biologického odpadu v kontejnerech na směsný, který končí ve spalovně nebo na skládce. "Zároveň doufáme, že ubude černých skládek," dodala. Od umístění kompostéru ve školkách a školách si slibuje i osvětu mezi dětmi.

Sedmisetlitrové kompostéry z recyklovaného plastu Praha 10 obyvatelům nejprve na pět let zapůjčí a poté je lidem věnuje.

Kromě této nové možnosti mohou lidé odevzdávat bioodpad na sběrných dvorech a v kompostárně v Dřevčické ulici. Pravidelně jsou na různých místech přistavované také velkoobjemové kontejnery. V Vršovicích a Strašnicích fungují také komunitní kompostéry.

Množství odevzdaného bioodpadu v celé Praze roste. Zatímco v roce 2007 Pražané odevzdali na sběrné místo v Malešicích 254,3 tuny bioodpadu, v roce 2013 to bylo již 778,5 tuny. Náklady hlavního města na přistavování kontejnerů na bioodpad, sběrné místo v Malešicích a svoz odpadů ze sběrných dvorů byly v roce 2013 asi 6,7 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí