zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Číslo týdne: 10. Deset důvodů pro zachování limitů těžby uhlí, které chrání města, krajinu, zdraví i pracovní místa

20.03.2015
Geologie
Číslo týdne: 10. Deset důvodů pro zachování limitů těžby uhlí, které chrání města, krajinu, zdraví i pracovní místa

Dnes navštíví ministr průmyslu Jan Mládek Mostecko a velkolom Československé armády (ČSA). Jeho vlastníci - kontroverzní miliardáři z kupónové privatizace Pavel Tykač a Jan Dienstl - tlačí na prolomení limitů těžby, které chrání město Horní Jiřetín a téměř 5000 pracovních míst v ohroženém území, i krajinu a zdraví lidí v Ústeckém kraji.

Hnutí DUHA nabízí v novém informačním listu přehled deseti závažných důvodů pro zachování těžebních limitů. Najdete jej v příloze tiskové zprávy a ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2015/03/limity_infolist_2015.pdf

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Je správné, že se ministr Mládek zajímá o osud horníků z velkolomu Československé armády. Může jim na místě slíbit, že udělá vše pro to, aby až se velkolom za nejdříve sedm let uzavře, tak ta menšina současných pracovníků, která nebude už v důchodovém věku, bude zabezpečena sociálními a rekvalifikačními programy. Stačí k tomu jen o trošičku zvýšit dnes hanebně nízké poplatky z vytěženého uhlí a stát na to bude mít dost peněz."

,,Ministr však horníkům nemůže slibovat, že vláda zničí historické město Horní Jíiřetín, vezme Ústecku v souhrnu přes 4000 pracovních míst a nechá těžit uhlí, které dle své vlastní energetické koncepce nepotřebuje. A to jen kvůli tomu, aby dva miliardáři vydělali další desítky miliard a stát i domácnosti by za ně navíc ročně platily desítky miliard za škody, které by vytěžené uhlí způsobilo."Kontakty:

Jiří Koželouh
, programový ředitel, telefon 723 559 495, email jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí