zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová zelená úsporám je cestou, jak výrazně snížit pořizovací cenu tepelných čerpadel

03.04.2015
Energie
Dotace
Ekologické stavění, bydlení
Solární energie
Urbánní ekologie
Vytápění, zateplení
Nová zelená úsporám je cestou, jak výrazně snížit pořizovací cenu tepelných čerpadel

Přestože se tvrdí, že tepelná čerpadla představují dobrý, leč velmi nákladný způsob vytápění, opak může být pravdou. Zvláště pak, využijete-li dotační program Nová zelená úsporám 2015.

Ano, je to tak. Pořízení tepelného čerpadla nemusí výrazně zatížit váš rozpočet. Díky státní podpoře s označením Efektivní využití zdrojů energie lze ušetřit až 75% z ceny tepelného čerpadla. Dotační program Nová zelená úsporám je určen pro majitele rodinných a bytových domů, jejichž cílem je snížit energetickou náročnost budov a efektivně využít jednotlivé zdroje energie.

O dotaci můžete zažádat v případě, že měníte starý kotel na tuhá a fosilní paliva za ekologičtější variantu. Třeba právě tepelné čerpadlo. Návratnost vaší investice se tak díky dotacím značně zrychluje. Dotační program zahrnuje podporu všech typů tepelných čerpadel (voda-voda, vzduch-voda, země-voda), přičemž zisk dotace je podmíněn tzv. topným faktorem nebo-li poměrem mezi získanou a dodanou energií. Pakliže zároveň, s nákupem tepelného čerpadla, zateplujete i váš rodinný dům, je dotační podpora na pořízení čerpadla ještě vyšší.

Spolehlivý výrobce či dodavatel představuje první krok ke kladnému vyřízení dotace

Máte-li prostudované základní podmínky o dotaci, můžete přistoupit k samotnému podání žádosti. Nejprve si však musíte najít odborníka, který vám zpracuje odborný posudek, skládající se z vypracované projektové dokumentace a energetického posudku. Samozřejmostí by měla být i konzultace se stavebním úřadem a doplnění krycího listu technických parametrů. Poté už můžete přistoupit k samotnému vyplnění elektronické žádosti o podporu, s doručením všech písemných příloh na adresu Státního fondu životního prostředí.
Neméně důležitý je výběr tepelného čerpadla. Nejenom tedy, že musí splňovat zákonné náležitosti dané dotačním programem Zelená úsporám, nýbrž čerpadlo by mělo být vysoce efektivní, reverzibilní, nízkonákladové s nemrznoucím efektem. Přesně tato kritéria splňují tepelná čerpadla od společnosti CIAT, tedy od firmy s mnohaletou tradicí v oblasti topenářství a vzduchotechniky.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí