zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V sobotu se některá města ponoří do tmy, bude Hodina Země

27.03.2015
Energie
V sobotu se některá města ponoří do tmy, bude Hodina Země

Poslední březnovou sobotu se Česko připojí k celosvětovému happeningu Hodina Země (Earth Hour). Tak jako v dalších více než 160 zemích i v některých českých městech symbolicky zhasnou na hodinu světla na veřejném osvětlení, na památkách nebo firmách. Připojit se mohou i lidé doma. Hodina Země se uskuteční od 20:30 do 21:30 místního času. Má apelovat na politiky, aby věnovali větší pozornost ochraně životního prostředí a klimatu. ČTK to dnes sdělila Barbora Urbanová z Klimatické koalice Centra pro dopravu a energetiku, která sdružuje nestátní neziskové organizace, které se mimo jiné zabývají ochranou životního prostředí.

Vlna tmy se postupně "rozvine" po celé planetě, začne na Fidži a skončí o den později na ostrově Samoa. Do tmy se na celém světě ponoří přes 7000 měst. V ČR se k happeningu připojí například Ústí nad Labem, Kolín, Kutná Hora, Vyškov, Nepomuk a Praha.

Letos se happening pořádá pod heslem Zhasínáme fosilní energetiku. Má upozornit na to, že se na změně klimatu podílí především spalování fosilních paliv. Lidé mají podle pořadatelů možnost pomocí fotovzkazů vyzvat politiky, aby zajistili přechod Česka od zastaralé energetiky k čistým obnovitelným zdrojům.

Podle Urbanové nejde jen o šetření energií, ale o dlouhodobě udržitelné zdroje. "Je paradoxní, že v situaci, kdy vědci říkají, že emise skleníkových plynů musí postupně klesnout k nule, zvažuje Česko prolomení těžebních limitů," poznamenala.

V New Yorku, ve městě, které "nikdy nespí", loni potemněly například obří reklamní tabule na náměstí Times Square. Do "hry" se zapojily i tisíce obyvatel v centrálním Manhattanu, ale také další města na území Spojených států. V australském Sydney pohasla slavná budova opery a most přes místní přístav. Potemněl i nejvyšší, 118 pater vysoký, mrakodrap v Hongkongu a na hodinu se vypnulo i osvětlení památek v indickém hlavním městě Dillí, včetně známé Brány Indie. V Dubaji pohasla nejvyšší budova světa, dvousetpatrová Burdž Chalífa, stejně jako fontána u paty této budovy a nedaleké hotely a nákupní centra.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí