zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát zrychlí vyplácení peněz na zateplování domů

31.03.2015
Dotace
Ekologické stavění, bydlení
Stát zrychlí vyplácení peněz na zateplování domů

Ve středu se rozjede další ročník dotačního programu Nová zelená úsporám. A proti minulým letům v něm bude několik výrazných změn - především si po dlouhé době budou moci o příspěvek na zateplení či výměnu oken říci i majitelé bytových domů. Bude pro ně vyhrazeno zhruba 500 mi­lionů v roce 2015 a předběžně dalších pět miliard do roku 2020.

"Je to jak pro paneláky, tak pro klasické činžovní domy. Podmínkou je, že byly schváleny k užívání nejpozději v červenci 2007," vysvětlil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Na peníze ze zelené úsporám si sáhnou jen majitelé bytových domů v Praze, ve zbytku republiky budou k dispozici evropské fondy. Speciální program, v němž je na energetické úpravy vyčleněno 15 miliard, se spustí nejspíš v lednu 2016.

"Je dobře, že se něco začíná dít. Suma pro letošek je sice nízká, ale pokud opravdu bude v dalších letech k dispozici několik miliard, může to sehrát velkou roli," pochválil rozšíření dotací i pro bytové domy Milan Krček. Ten je majitelem činžovního domu na pražské Letné a zároveň místopředsedou Občanského sdružení majitelů domů a bytů. "Budu muset ve svém domě vyměnit okna, bude to stát minimálně tři miliony," říká s tím, že i on sám má v plánu investici, na niž by mohl - pokud by nová okna doplnil ještě třeba zateplením půdy - získat státní pomoc.

Původně se přitom uvažovalo, že zelená úsporám zůstane i letos zaměřená jen na rodinné domy. Jenže loňský zájem o dotace byl nižší, zhruba půlmiliarda zůstala nevyužita, a proto se vláda rozhodla, že do systému pustí i paneláky a činžáky. "Tam spolehlivě víme, že poptávka je velká," řekl Brabec. Navíc je prý reálné, že pokud bude žádostí o podporu výrazně více, než kolik je plánovaný rozpočet, mohlo by ještě letos dojít k navýšení o 200 či 300 milionů. Záleží ale mimo jiné na tom, jak se bude vyvíjet trh s emisními povolenkami, z nichž je zelená úsporám financovaná.

Program, na který je letos vyhrazeno zatím celkem 1,1 miliardy korun, se mění i v oblasti týkající se rodinných domů. Nově už nebude nutné, aby majitelé, pokud chtějí dosáhnout na příspěvek, kompletně renovovali, tedy zateplili i vyměnili okna a dveře. Teď bude možné získat peníze jen na novou fasádu nebo jen na nová okna, když spolu s nimi dojde k dílčímu zateplení. "Vejdou se do toho rázem i menší rekonstrukce, chceme to otevřít co největšímu množství lidí," vysvětluje ministr životního prostředí.

Spolu s Petrem Valdmanem, šéfem Státního fondu životního prostředí, který má zelenou úsporám na starost, slíbili i méně papírování: "Když někdo podá žádost o dotaci, do tří týdnů se dozví, zda může s penězi počítat. A po stavbě, když dodá potřebné doklady, bude mít peníze do tří týdnů na účtu. Dosud to trvalo déle."

Zároveň odpadne jedna omezující podmínka - totiž že na stavbu je nutné používat jen materiály ze speciálního, úřady schváleného seznamu. A stejně tak skončí požadavek, že rekonstrukce mohou provádět pouze certifikované firmy. Tyto seznamy budou nově doporučující, nikoli závazné.

Nic se naopak nemění na tom, že prostřednictvím zelené úsporám půjde získat i příspěvek na stavbu pasivních domů či na nákup nového, úsporného kotle. Nejde ale o takzvané kotlíkové dotace, ty jsou určené pro rodiny v nejzamořenějších krajích a jdou z jiných peněz.

A další velká úprava čeká zelenou úsporám za rok - to se začnou finančně podporovat instalace fotovoltaických solárních panelů na střechy rodinných domů.


1,1 miliardy
korun je zatím připraveno v letošním programu Nová zelená úsporám. Půl miliardy z této částky mohou využít majitelé bytových domů.

AUTOR: Luboš Kreč
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí