zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Automobily, bez kterých se podnikání neobejde

16.04.2015
Doprava
Automobily, bez kterých se podnikání neobejde

Životní prostředí se zlepšuje

Z hlediska ochrany životního prostředí podléhají užitková vozidla přísným emisním normám. V současné době už téměř každé nové musí dnes odpovídat velmi striktní normě Euro 6 s tím, že se ještě doprodávají některá vozidla s Euro 5, popř. se čeká na dohotovení nástaveb na podvozcích dodaných ještě před termínem povinnosti normy Euro 6. V průběhu letošního roku tyto "doprodeje" skončí a každý u nás nově prodaný nákladní či dodávkový automobil bude muset splňovat už jen Euro 6.

Poněkud složitější je otázka využívání alternativních pohonů a paliv v užitkových vozidlech. Zatím stále převládá nafta, která slouží k pohonu téměř 90 % lehkých užitkových a prakticky ve 100 % u nákladních vozidel. Podíl benzinu je u lehkých užitkových vozů 5,35 %, plynu CNG 2,29 %, LPG 0,12 % a elektromobilů u nás jezdí zatím jen 0,04 %.

U nákladních vozidel, včetně městských komunálních, jsou sice v nabídce ojedinělé modely na plyn CNG nebo s hybridním pohonem, ale zatím se nedokázaly prosadit, protože jsou co do pořizovacích nákladů dražší nebo i výrazně dražší. Česká legislativa ekologická vozidla ještě zřejmě nezaznamenala, a tak na rozdíl od vyspělých zemí je ani nezvýhodňuje.

Zajímavou realitou jsou užitkové elektromobily, které má v nabídce (a už je u nás prezentovalo) několik značek. Případní zájemci o ně však mají zatím spočítáno, že se jim nevyplatí bez státní podpory - a ta je při produktivitě české legislativy stále spíš v nedohlednu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí