zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Úklid Brna proběhne na 47 lokalitách, přidejte se také!

13.04.2015
Obecné
Odpady
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Ekologické vzdělání a výchova
Les
Urbánní ekologie
Úklid Brna proběhne na 47 lokalitách, přidejte se také!

Druhý ročník úklidové akce Ukliďme Česko se koná již v sobotu 18. dubna a mapa naplánovaných dobrovolnických úklidů je opravdu hustě zaplněná...

Uklízet se bude s podporou města Brna a společnosti SAKO i na téměř 50-ti místech v různých koutech Brna.

Organizátoři místních úklidů, tedy lidé, kteří na svá bedra vzali zodpovědnost za přípravu a realizaci jednotlivých akcí, jsou velmi různorodí. Z logiky věci snad nikoho nepřekvapí zapojení neziskových organizací a zájmových spolků úzce spjatých s přírodou a životním prostředím. Nejsou to však jen "ekologičtí aktivisté", kdo se chce aktivně podílet na řešení problému černých skládek a nepořádku v Brně a okolí.

telkaMezi 47 brněnskými organizátory úklidů jsou kromě 20-ti zájmových organizací i dvě školy, 8 úřadů městských částí, nebo 5 firem. ,,V oblasti zapojení firem máme do budoucna ještě co dohánět, ale velmi si vážíme příkladu, který svou účastí na akci dávají zaměstnanci firmy E.ON. Ti se v pátek 17.4. zúčastní hned dvou úklidů, zvelebí okolí cyklostezky k Olympii a zbaví Žabovřesky letité černé skládky u řeky Svratky. Potěšila nás i účast Městské policie, jejíž strážníci ve svém volném čase uklidí nepořádek okolo radiály Hradecké a úklidové týmy posílí i dobrovolníci z několika brněnských rádií, která jsou mediálními partnery", sdělil nám Miroslav Kubásek, jeden z organizátorů akce.

A nebude to jen uklízení, čeho se dočkají účastníci brněnských úklidů. V mnoha případech si organizátoři akcí pro dobrovolníky připravili i doprovodný program. Tak například v Bosonohách se do úklidu zapojí i lama (poveze pytle s odpadem) a poník (ten poveze dětské účastníky akce) z místního zookoutku www.zookoutekunovacku.cz, líšeňský úklid jedlého parku Sedláčkova zase zpestří setí zeleniny, sázení bylinek a možná tam vysadí i několik ovocných stromků a keřů, aby měl pozemek ihned po úklidu i další viditelná zlepšení. Uklízet se bude také přímo v centru Brna - například nad pivovarem na Mendlově náměstí nebo na Žlutém kopci. Na Jižním centru proběhne odpoledne v rámci úklidu veřejná debata o dočasném využití tohoto neprávem zapomenutého místa a uklízet se bude i z lodí, například v rámci jundrovského úklidu okolí řeky Svratky (od mostu v Komíně do Pisárek). Pro všechny účastníky brněnských úklidů je po akci nachystána večerní afterparty v klubu Bastila, kde zahraje DJ Folteen a jako poděkování je čeká také speciální drink s názvem ,,Viktor Čistič". Je třeba zmínit, že jak úklidové, tak i doprovodné aktivity jsou plně v režii dobrovolných organizátorů místních úklidů, kteří mají zásadní podíl na uskutečnění celé akce.

Pomozte jim zúročit úsilí, které do příprav úklidů vložili, a přidejte se také! Mapu připravovaných úklidů naleznete na www.UklidmeCesko.cz Vyberte si ten svůj a přidejte se k náměstkovi primátora Martinu Anderovi, mluvčímu Městské policie Jakubu Ghanemovi či starostce Jundrova Ivaně Fajnorové, kteří se úklidů aktivně zúčastní. A možná přijde i sám Viktor Čistič...

Každopádně v sobotu 18.4., jdeme na to!

viktor

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí