Pátek, 29. března 2024

MŽP zahajuje slíbený program na odstranění ekohavárií a černých skládek. Dá na něj 100 milionů

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo 100 milionů korun z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR na odstranění černých skládek či akutních havarijních stavů nelegálních skladů odpadů, které ohrožují zdraví obyvatel a životní prostředí.

MŽP zahajuje slíbený program na odstranění ekohavárií a černých skládek. Dá na něj 100 milionů

O dotaci si mohou zažádat kraje, města a obce s rozšířenou působností, a to ve dvou kolech. To první - příjem projektových námětů na Fondu, startuje právě dnes.

,,Když jsem viděl v únoru při prohlídce polorozpadlého areálu bývalé Schindlerovy továrny v Brněnci na Svitavsku volně povalující se plechovky a barely s nebezpečnými chemikáliemi a odpady, byl jsem v šoku. Navíc mi bylo jasné, že v České republice je více takových míst, kde likvidace skládky vázne, protože vlastník či provozovatel zanedbává své povinnosti, jelikož na sanaci nemá peníze nebo je v konkurzu. Slíbil jsem tehdy, že s tím něco uděláme. Spolu s Českou inspekcí životního prostředí, která takováto místa v zemi zmapovala, a Fondem tak nyní plníme slib a otvíráme první výzvu v novém Národním programu Životní prostředí. Ta je určena na sanační zásahy, které odvrátí nebo minimalizují akutně hrozící ekologickou havárii a ohrožení lidského zdraví či životního prostředí," vysvětluje ministr Richard Brabec a dodává, že právě areál VITKA v Brněnci bude pilotním projektem takovéto sanace.

1. výzva nového Národního programu Životní prostředí[1] se soustředí na odstranění a rekultivace černých skládek a řešení starých ekologických zátěží tam, kde kraje, města a obce nedosáhly jejich odstranění všemi dostupnými legálními prostředky. Majitel nebo provozovatel ani po několikerých výzvách k zjednání nápravy a pokutách od ČIŽP sanaci nezajistil. Současná výzva, určená pro kraje, města a obce s rozšířenou působností, jim nyní umožní hradit náklady spojené s odstraněním těchto skládek s akutním rizikem pro lidské zdraví a životní prostředí.

,,Minimální výše podpory na jeden projekt činí 100 tisíc korun, maximální výše podpory na jeden projekt může dosáhnout 20 milionů korun. Podporu poskytneme ve výši až 80 % z celkových způsobilých výdajů," upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Právě otvíraná výzva je dvoukolová. Zájemci o podporu nejpozději do 14. května do 12 hodin podají na Státní fond životní prostředí ČR projektový námět, a to tištěnou i elektronickou verzi na CD, včetně kompletní dokumentace. Všechny dokumenty potřebné k podání projektového námětu, včetně textu výzvy, najdete na adrese: https://www.sfzp.cz/sekce/792/narodni-program-zivotni-prostredi/. Podané projekty po formální kontrole posoudí Česká inspekce životního prostředí. brno

,,Projektové náměty budeme posuzovat podle míry možného akutního rizika, jako jsou např. emisní, požární, intoxikace obyvatel, únik nebezpečných látek do vod, ohrožení okolních biotopů atd. Zásadní pro posouzení bude existence prokazatelného přímého a akutního rizika ohrožení významných vodních toků, ekosystémů ve zvláště chráněných územích a většího počtu obyvatel ve vzdálenosti do jednoho kilometru. Rád bych zdůraznil, že navržené řešení tohoto typu problémů má oporu jak v zákoně o odpadech, tak i v zákoně o vodách nebo v zákoně o předcházení ekologické újmě a o její nápravě. Doufám tedy, že tento společně vytvořený program přispěje k řešení sanace těch nejkritičtějších objektů a skládek," říká ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Žadatele s vybranými projektovými náměty pak Fond vyzve, aby ve 2. kole výzvy podali žádost o podporu. Tyto žádosti bude přijímat od 27. května do 27. července 2015 do 12 hodin a vyhodnocovat se budou průběžně hned od okamžiku podání.

,,V této výzvě mohou podat žádost pouze ti žadatelé, kteří dlouhodobě a opakovaně vyvíjejí snahu o odstranění černých skládek z katastru obce veškerými legálními prostředky, což prokážou při podání projektového námětu prostřednictvím předložených příloh," doplňuje Petr Valdman.

,,Podmínkou pro získání dotace je i to, že žadatelé musí poskytnutý státní příspěvek na odstranění černých skládek a akutních ekologických rizik nadále vymáhat po majiteli nebo provozovateli, který za ně zodpovídá," dodává ministr Brabec.


[1] Národní program Životní prostředí (NPŽP) je nový program, který nahrazuje jednotlivé národní programy Státního fondu životního prostředí. MŽP NPŽP připravilo na podporu takových opatření, na něž nemůže být poskytnuta podpora z Operačního programu Životní prostředí, Nové zelené úsporám nebo z programů, které administruje MŽP. Zaměření programu vychází z priorit koncepčních a strategických dokumentů, zejména Státní politiky životního prostředí 2012-2020.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů