zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rozsudek v kauze černé skládky na Slovácku padne příští týden

23.04.2015
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Rozsudek v kauze černé skládky na Slovácku padne příští týden

Okresní soud v Uherském Hradišti příští čtvrtek vynese rozsudek v kauze někdejšího starosty Mistřic Martina Ondrouška (nez.), který je podezřelý z provozování černé skládky. Ondrouškovi už předloni uložil tříletý trest podmíněně odložený na stejnou dobu a peněžitý trest 100.000 korun. Krajský soud ve Zlíně ale po odvolání obžalovaného i státního zástupce vrátil věc do Uherského Hradiště.

Tamní senát podle pokynů odvolacího soudu opět vyslechl obžalovaného, který znovu vinu odmítl. Dnes u soudu vypovídal znalec, jenž zpracoval posudek ohledně skládky. Podle něj navezením materiálu nevznikla ekologická újma a ani se nezhoršil stav skládky. Státní zástupce Lukáš Mahdal proto v závěrečné řeči oproti obžalobě již Ondrouška nevinil z neoprávněného nakládání s odpady a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

skládka

Za zneužití pravomoci úřední osoby, z něhož Ondrouška uznal vinným ve svém prvním rozsudku i okresní soud, Mahdal navrhl trest kolem dvou let s podmíněným odkladem na tři roky a peněžitý trest 100.000 korun. Ondrouškovi v krajním případě hrozí až deset let vězení. Jeho obhájce Vít Burša uvedl, že nebyla způsobena škoda, nebylo poškozeno životní prostředí a obec měla naopak z činnosti Ondrouška prospěch. Navrhl proto zproštění obžaloby.

Čtyřiačtyřicetiletý muž podle obžaloby označil místo za částí obce Javorovec za legální skládku, nechal tam navážet odpad a navíc to údajně při svém podnikání nabízel i zákazníkům. Podle Mahdala měl z činnosti prospěch on i další subjekty, které by za ukládání odpadu jinam musely platit více. Policie se začala případem zabývat po anonymním oznámení.

Podle obžaloby se podařilo prokázat, že v letech 2008 až 2010 bylo na plochu vyvezeno nejméně 1554 tun odpadu, hlavně stavební suti a zeminy. Podle státního zástupce si dva subjekty, kterým Ondroušek umožnil uložení odpadu na skládku, přišly na více než půl milionu korun. Obžalovaný tvrdí, že stavební firmu a dalšího podnikatele jen požádal o zavezení zeminy do "žlebu".

Skládka v Javorovci vznikla jako provizorní v 80. letech kvůli uložení suti ze spadlé budovy tehdejšího národního podniku Mesit (1984). Poté byla sice uzavřena, ale lidé z okolí tam odpad naváželi dál.

Jan Vondrášek

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí