zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brněnské Žabovřesky chtějí zlikvidovat černou skládku na loukách

24.04.2015
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Brněnské Žabovřesky chtějí zlikvidovat černou skládku na loukách

Městská část Brno-Žabovřesky plánuje zlikvidovat černou skládku na Žabovřeských loukách, řekl dnes novinářům starosta Pavel Tyralík (ČSSD). Podle něj se tam skládka nachází dlouhé roky, ale za poslední rok se situace rapidně zhoršila. Radnice proto nechá hlídat vstup na louky, aby zamezila rozšiřování skládky, ale také požádá Evropskou unii o peníze na odstranění odpadků. Předběžné náklady na likvidaci se pohybují okolo 15 milionů korun. Skládka by mohla zmizet do tří let.

Tyralík odhaduje, že se odpadky všeho druhu od stavební suti až po odpad z domácností nachází na ploše okolo osmi hektarů. "Za poslední rok tam přibylo mnohem více odpadků. Je to možná tím, že oblast stavebnictví zažila útlum a firmy už nemají peníze na legální likvidaci suti," uvedl Tyralík.

Městská část chce rozšiřování skládky zamezit. "K loukám je přístup ze dvou stran. U hlavního vstupu necháme nainstalovat kamery, abychom mohli sledovat situaci. U druhého vstupu z ulice Žabovřeská dáme závoru a oplocení," uvedl Tyralík.

Kromě toho radnice vyzve firmy nacházející se blízko luk, aby odpadky uklidily. Některé totiž podezřívá z toho, že odpad na skládku dávají. "Je však těžké to někomu dokázat, přestože policie na skládku chodí," dodal Tyralík.
Dále městská část pošle žádost Evropské unii o dotaci na odstranění skládky. "Požádáme zhruba o 15 milionů korun. Uvidíme, jak uspějeme. S prosbou o peníze se obrátíme i na město. Vše bychom chtěli uklidit do tří let," dodal Tyralík.

Žabovřeské louky jsou lokalita, která se nachází mezi řekou Svratkou a ulicemi Jundrovská, Kníničská a Žabovřeská. Před více než 20 lety tam byly skleníky zemědělských družstev, v dnešní době se tam nacházejí soukromé firmy.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí