zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nakládání s podzemními vodami a hydrologický posudek

30.04.2015
Voda
Geologie
Nakládání s podzemními vodami a hydrologický posudek

Prodloužení doby platnosti povolení k nakládání s podzemními vodami a hydrologický posudek.

Otázka

Je třeba k žádosti o změnu povolení k nakládání s podzemními vodami spočívající v prodloužení doby platnosti povolení předložit hydrologický posudek?

Odpověď

Podle § 9 odst. 1 vodního zákona je vyjádření osoby s odbornou způsobilostí (hydrogeologa) podkladem k vydání povolení k nakládání s podzemními vodami, pokud vodoprávní úřad ve výjimečných případech nerozhodne jinak. Je tedy na posouzení vodoprávního úřadu, zda bude předložení vyjádření při povolování prodloužení doby platnosti vyžadovat nebo dojde k závěru, že je s místními podmínkami a ,,stavem věci" dostatečně obeznámen, a předložení vyjádření není nezbytné. V tomto ohledu lze podat na příslušný vodoprávní úřad žádost o (nezávazné) vyjádření podle § 18 vodního zákona a získat tak předběžnou informaci, zda bude v konkrétním případě (správním řízení) posudek vyžadován.

Při změně povolení spočívající v pouhém prodloužení doby platnosti lze předpokládat, že vyjádření hydrogeologa podle § 9 odst. 1 vodního zákona vodoprávním úřadem vyžadováno nebude, nemusí to být nicméně vzhledem k okolnostem případu, například významnému navýšení odběrů podzemních vod v lokalitě, pravidlem.

Zároveň je třeba upozornit na ustanovení § 38 odst. 7 vodního zákona, podle kterého povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních ,,lze povolit" pouze na základě vyjádření osoby s odbornou způsobilostí. K žádosti o ,,nové" povolení k vypouštění odpadních vod do vod podzemních je tedy předložení vyjádření hydrogeologa vyžadováno vždy. Ohledně změny tohoto povolení platí obdobně § 9 odst. 1 vodního zákona (viz výše), předložení vyjádření tedy nemusí být obligatorní.

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí