zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Letohrad chce začít třídit oleje a tuky z domácností

28.04.2015
Odpady
Recyklace
Letohrad chce začít třídit oleje a tuky z domácností

Letohrad plánuje rozšířit dosavadní systém třídění a sběru odpadů z domácností. Nově by měly přibýt nádoby na oleje a tuky po smažení. Lidé by je do nich vhazovali přelité do použitých uzavřených plastových lahví, k dalšímu zpracování by si je odvezla soukromá firma, řekla ČTK Hana Koblížková z odboru výstavby a životního prostředí letohradské radnice. Smlouvu s odběratelem musí ještě schválit městská rada.

"Oslovili jsme firmu, která dodá nádoby a bude je vyvážet. Je to další krok k tomu, aby občané měli možnost tento odpad někde odložit a nemuseli jej lít do kanalizace," uvedla Koblížková.

Zelené separační popelnice o objemu 240 litrů budou rozmístěny na ulicích i ve dvou sběrných dvorech. Podle místostarosty Martina Hatky by oleje a tuky lidé neměli vylévat do odpadů v kuchyni a na záchodech. Po ochlazení a vysrážení totiž zanášejí trubky a kanalizaci.

Obyvatelé Letohradu teď mohou třídit čiré a barevné sklo, plasty, papír, nápojové kartony, biologický odpad, kovy, textil a elektroodpad. Na osobu a rok lidé platí za likvidaci odpadu 650 korun, mohou ale poplatky snížit díky motivačnímu programu města. Domácnosti mohou třídit do pytlů plasty a nápojové kartony a do balíků svázat starý papír, označit je štítky se svým čárovým kódem, které dostanou na radnici, a odložit před domem. Jednou za dva týdny je odváží svozový vůz. Za 2,5 kilogramu plastů se jim poplatek sníží o 20 korun, za dva kilogramy kartonů o deset korun a o 15 korun za deset kilogramů papíru.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí