zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ukrajinské sušičky obilí instalují kotle na biomasu

06.05.2015
Zemědělství
Vytápění, zateplení
Ukrajinské sušičky obilí instalují kotle na biomasu

Stávající politická situace a stále rostoucí cena dovozního plynu (v 1.Q 2015 bude platit Ukrajina 365 USD za 1 tis. m3) nutí hledat způsoby snížení spotřeby ­energií, především cestou modernizace sušiček, které se postupně převádějí na alternativní paliva.

V současnosti funguje na Ukrajině přes 800 obilných skladů o celkové kapacitě cca 55 mil. t, což je téměř dvakrát méně, než je letošní úroda. Odhadem cca 70 % ukrajinských elevátorů bylo spouštěno do provozu v době bývalého Svazu, takže nyní většina betonových sil a skladů pro podlahové skladování vyžaduje opravy. Rovněž tak potřebuje naléhavou modernizaci další zastaralé zařízení, jako jsou sušičky obilí, dopravní a ­separační jednotky. Účastníci trhu jsou nicméně přesvědčeni, že po modernizaci a za včasné údržby mohou betonová sila a podlahové sklady­ posloužit dalších několik desítek let.

Většina domácích elevátorů je vybavena plynovými sušičkami obilí. Pouze 6-8 % obilí se suší teplem ze spalování biomasy (sláma, dřevěné pelety, brikety, dřevěné třísky). Hlavním důvodem, který motivuje hospodářství k postupnému pořízení sušiček na spálení biomasy, je levné palivo. Výrobní cena pro snížení o 10 % vlhkosti 1 t obilí v plynové sušičce činí 100 UAH (cca 5 EUR). V případě použití kotle na tuhé palivo, např. slámu, nepřesahují náklady 10 až 11 UAH (cca 0,5 EUR). Nejúčinnější ­je přechod na biomasu pro elevátory v rámci zemědělským holdingů nebo pro sušičky v závodech na výrobu oleje. Podle odborníků není však účelné úplně omezit spotřebu plynu u velkých elevátorů, naopak má smysl instalovat kotle na pevná paliva jako dodatečný tepelný zdroj. Účastníci trhu prognózují v r. 2015 poptávku po sušičkách, které pracují na dva nebo tři druhy paliva.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Kyjevě

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí