zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rusko spouští v Arktidě sledovací misi s pomocí bezpilotních letů

06.05.2015
Příroda
Rusko spouští v Arktidě sledovací misi s pomocí bezpilotních letů

Ruská armáda počínaje dnešním dnem začíná sledovat oblast Arktidy pomocí bezpilotních letadel. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany. Mise, jejíž cílem je oficiálně monitorovat stav životního prostředí, souvisí s novou ruskou doktrínou, která považuje ochranu národních zájmů v Arktidě za jednu z priorit.

"Úkolem bezpilotních prostředků je udržovat nestrannou kontrolu nad situací v ruském sektoru Arktidy včetně ekologického stavu a rozsahu zalednění v přilehlých mořích a na trase severní námořní cesty," citovala agentura TASS prohlášení východního vojenského okruhu, který má sledování na starosti. Na kontrolní lety armáda vyčlenila letku strojů Orlan-10.

Rusko má s Arktidou velké plány, zejména v souvislosti s bohatými zásobami nerostných surovin a novými dopravními možnostmi, které otevírá rychlé tání polárních ledovců.

Moskva zdůrazňuje, že má v severském regionu zájem na mírové spolupráci se sousedními zeměmi, zároveň ale v polárních oblastech intenzivně buduje nové vojenské základny, armádní letiště a dopravní infrastrukturu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí