zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Okříšky zjišťují, zda průsaky ze staré skládky neohrožují studny

07.05.2015
Odpady
Geologie
Sanace, staré zátěže
Šlendryján
Okříšky zjišťují, zda průsaky ze staré skládky neohrožují studny

Městys Okříšky zjišťuje, zda průsaky ze staré skládky skláren nepronikají lidem do studní. U samotné skládky, která je v kopci za Okříškami, bylo při minulých rozborech spodní vody z jednoho vrtu zjištěno zvýšené množství nebezpečného arzenu. Proto dnes nechalo vedení městyse kromě těchto vrtů odebrat vzorky vody i z několika studní u domů přímo v Okříškách, na straně nejblíže ke skládce. Výsledky budou za dva tři týdny, řekl dnes ČTK starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý (ČSSD).

Spodní vodu u skládky zřejmě nikdo nekontroloval od roku 1997, sklárny mezitím zanikly. "I když vyjde, že ty studně nejsou zasažené, v což doufáme, určitý problém to je," uvedl starosta. Informace o skládce lidé z Okříšek dohledávali na úřadech. Pořád ale neví, kdo by se měl o starou skládku starat. "Tím, že tam nějaké uniky jsou, by se tím asi někdo měl zabývat. Je otázka, kdo," řekl Ryšavý. Městys se 2000 obyvateli má veřejný vodovod, na který by se případně majitelé studní mohli připojit.

Kaly z brusírny skla v nedalekých Brodcích byly naváženy někdy v 80. letech minulého století do lomu vzdáleného od Okříšek asi 1,5 kilometru. Provoz patřil Jihlavským sklárnám Bohemia, které v první polovině 90. let také provedly rekultivaci skládky. Byla překryta fólií a zavezena jílem, aby se do ní nedostávala dešťová voda. "Asi do roku 1997 se tam dělaly rozbory, které ukazovaly snižování znečištění ve spodních vodách. Sklárny ale zanikly a potom se tomu víceméně nikdo nevěnoval," uvedl Ryšavý. Rozbory vody z vrtů nechal udělat až teď městys.

Jihlavské sklárny Bohemia podle údajů ČTK postupně omezovaly provoz a v roce 2007 byla zastavena jejich poslední sklářská pec v Jihlavě - Antonínově Dole. Provoz na ruční broušení a leštění skla v Brodcích podnik v posledních letech své existence pronajímal.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí