zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obec s nejnižší produkcí odpadu v Česku?

12.05.2015
Odpady
Urbánní ekologie
Obec s nejnižší produkcí odpadu v Česku?

Dalešice na Liberecku získávají Odpadového Oskara

Odpověď na otázku, které obce a města v Česku produkují nejméně odpadu na obyvatele a rok, je tady. Z vítězství se mohou těšit v Dalešicích (Liberecký kraj) s produkcí 43 kilogramů odpadu na osobu a rok, v Moravanech (Pardubický kraj) se zhruba 55 kily a Kdyni (Plzeňský kraj), jejíž obyvatelé průměrně vyhodí 99 kilogramů do směsného odpadu za rok. Tři vítězná sídla svým pořadím odpovídají kategoriím podle velikosti obcí do 1000, do 5000 a nad 5000 obyvatel. Arnika při sestavování pořadí vychází z oficiálních údajů obcí. Soutěž se konala pod záštitou Ministerstva životního prostředí.

Výsledky soutěže o inovativní přístup budou zveřejněny po hlasování odborné poroty příští týden. Přílohou tiskové jsou tabulky se seznamem obcí s nejnižší produkcí odpadu v Česku.

,,Výsledky soutěže hezky ukazují, že není pravda, že by se ve větších městech nedala snížit produkce směsného odpadu, tedy toho, který se nedá vytřídit. Lidé ve vítězné Kdyni v kategorii nad pět tisíc obyvatel vyhodí necelých sto kilogramů směsného odpadu, což je výborné číslo. Velmi záleží na tom, jak k odpadovému hospodářství přistupují jednotlivé radnice a jak obyvatele motivují, aby odpad buď nevytvářeli, nebo aspoň třídili. Inspirativních příkladů, jak lze k nakládání s odpady přistupovat, máme deset a ty nejlepší zveřejníme za týden," komentuje první výsledky soutěže její garant Milan Havel z Arniky.

Jedním z cílů soutěže bylo, aby se nejen veřejnost, ale i starostové mezi sebou dozvěděli, co všechno je možné udělat pro nízkou produkci odpadu. Čím méně totiž vzniká směsného odpadu, tím méně je nutné rozšiřovat skládky nebo stavět zbytečné spalovny. Nevládní organizace je navíc přesvědčena, že dobře nastavený systém přináší peníze do obecní pokladny a přitom nezatěžuje občany vysokými poplatky.

Limit pro přihlášení do soutěže byl 150 kilogramů vyhozeného směsného odpadu na osobu a rok. Organizátoři soutěže ho zvolili proto, že to je hodnota, které se daří dosahovat i v sousedních státech, Česko se k ní ale ještě ani nepřiblížilo. Když jsou ale lidé v podobně velkých státech, jako je Česko, schopni produkovat i méně než sto kilogramů odpadů, mělo by to být podle nevládní organizace možné i u nás. Jednotlivé pozitivní příklady navíc už existují.

Lepší odpadovou legislativu, kterou má Ministerstvo životního prostředí letos představit, mohou podpořit i lidé podpisem petice Co vytřídíš, neplatíš na webu Arniky. Petice žádá mimo jiné spravedlivé poplatky za odpad právě podle toho, kolik ho lidé vyhazují, ale také zvýšení recyklace minimálně na 50 % všech odpadů z domácností a živností. Petice je k dispozici na http://arnika.org/petice-co-vytridis-neplatis

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí