zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Číslo týdne: 80. Nejprůmyslovější region Německa sníží spotřebu fosilních paliv o 80 procent

17.05.2015
Energie
Číslo týdne: 80. Nejprůmyslovější region Německa sníží spotřebu fosilních paliv o 80 procent
Severní Porýní-Vestfálsko sníží svoji závislost na uhlí, ropě a zemním plynu do roku 2050 na pouhých dvacet procent současného stavu [1]. Spolková země, podobně průmyslová jako Česká republika, toho chce dosáhnout díky rámcovému zemskému zákonu, který stanovil závazné tempo snižování spotřeby fosilních paliv.

Také u nás se legislativa - inspirovaná původně velmi úspěšným britským zákonem z roku 2008 - aktuálně chystá. Ministerstva, průmysl, odbory a experti do zítřka připomínkují první návrh z dílny ministerstva životního prostředí. Vláda se zavázala předložit antifosilní zákon ve svém programovém prohlášení. Souhlasí s ním i opoziční TOP09 a KSČM.

Zákon ve spolkové zemi (jejíž součástí je průmyslové centrum Německa - Porúří) nařizuje vytváření a aktualizaci plánů jak snižovat spotřebu fosilních paliv. Kopíruje z Británie osvědčený model malé nezávislé kontrolní instituce sestávající z pěti členů a výkonného aparátu. Ta dohlíží na plnění zákona a poskytuje odbornou podporu.

Zákon zároveň říká, že samotné úřady spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko se musí fosilních paliv zbavit úplně a to už do roku 2030. Úřady tak půjdou příkladem soukromým firmám.

Severní Porýní-Vestfálsko má 17,8 milionů obyvatel, tvoří nevětší část HDP Německa (21 %) a vypouští třetinu německých emisí skleníkových plynů. Podíl průmyslu na HDP je téměř 30 % [2] a velmi se tak blíží České republice.

Britský antifosilní zákon má však mnohem více následovníků. Jen za minulý rok byla podobná legislativa schválena v Dánsku, Finsku a Francii. Dříve vznikly analogické zákony ve Švédsku či Rakousku. Legislativu podobnou britské připravuje Irsko, Malta a další státy.

K podobnému kroku se v programovém prohlášení zavázala i současná česká vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

,,Průmyslové srdce Německa postupně přestane nasávat ropu, plyn a uhlí. Ale rozhodně nepřestane tepat. Naopak se stane jedním z motorů moderní čisté ekonomiky, která potřebuje nejen hi-tech odvětví, ale také třeba tradiční strojírenské podniky, výrobu stavebních hmot a mnoho dalšího. Podobným motorem - zdaleka ne jen pro tuzemskou ekonomiku - se může stát i Česká republika. Prvním krokem by mělo být přijetí antifosilního zákona, který už platí nejen v Porúří, ale také v mnoha dalších evropských regionech."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí