zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NSS zamítl stížnost kraje ve sporu kvůli spalovně v Karviné

19.05.2015
Odpady
NSS zamítl stížnost kraje ve sporu kvůli spalovně v Karviné

Krajský úřad Moravskoslezského kraje neuspěl s kasační stížností proti rozhodnutí, jež loni upozornilo na možnou systémovou podjatost úředníků v územním řízení o spalovně v Karviné. Nejvyšší správní soud (NSS) stížnost zamítl, a potvrdil tak verdikt ostravského krajského soudu, zjistila ČTK z úřední desky. Krajský soud spatřoval možné ohrožení nezávislosti v tom, že město mělo od investora slíbenou stomilionovou kompenzaci za umístění stavby. Projekt je v současnosti zmrazený kvůli chybějícím penězům i dalším komplikacím.

Sporné územní řízení se týkalo stavby nazvané Krajské integrované centrum využívání komunálních odpadů v Moravskoslezském kraji. Karvinský magistrát rozhodl v květnu 2011 o jejím umístění na pozemcích v katastrálních územích Karviná-Doly, Horní Suchá a Doubrava u Orlové. V srpnu téhož roku dal projektu zelenou také krajský úřad.

Z podnětu Hnutí Duha a obce Horní Suchá začal přezkoumávat projekt krajský soud, který také v roce 2012 vydal předběžné opatření, jímž pozastavil platnost územního rozhodnutí. Loni v dubnu pak zrušil rozhodnutí krajského úřadu a nařídil mu, aby se znovu zabýval možnou podjatostí karvinského stavebního úřadu, a to jednak kvůli kompenzacím, jednak kvůli tomu, že Statutární město Karviná i Moravskoslezský kraj jsou akcionáři investora, tedy společnosti KIC Odpady.

Krajský úřad původně nevěnoval možné systémové podjatosti dostatečnou pozornost. "Řízení tak bylo zatíženo vadou, která mohla mít za následek nezákonné rozhodnutí o věci samé," rozhodl loni krajský soud. NSS zatím plné znění svého verdiktu nezpřístupnil, z výroku však vyplývá, že se s hodnocením krajského soudu ztotožnil.

Ekologové projekt dlouhodobě kritizují. Hnutí Duha loni uvedlo, že případná spalovna každý rok pohltí desítky tisíc tun kvalitních recyklovatelných surovin a přispěje k ještě většímu znečištění ovzduší v zatíženém regionu. V souvislosti se spalovnou se v minulosti zmiňovaly náklady až šest miliard korun. Peníze na stavbu nejsou, Evropská unie spalovny příliš podporovat nechce.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí