zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Turisté na Šumavě mají dvě nové naučné stezky

24.05.2015
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Turisté na Šumavě mají dvě nové naučné stezky

Dvě nové naučné stezky se v květnu otevřely šumavským turistům na Klatovsku. Železná Ruda otevřela na začátku měsíce naučnou stezku mapující zajímavosti z historie i současnosti Hojsovy Stráže a okolí, Lesy ČR nyní uvedly do provozu naučnou stezku z Hamrů na vrch Ostrý, sdělili ČTK železnorudský místostarosta Milan Kříž a mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Náklady na obě stezky dosáhly téměř 900.000 korun.

Úprava sedmikilometrové stezky z Hamrů na Ostrý přišla na 702.000 korun. Náročnější, ale bezpečnou turistickou trasu zvládnou i rodiče s menšími dětmi. Trasa vede z Hamrů po převážně upravených značených cestách a nabízí dvě nová stání pro kola a čtyři odpočívadla. Na 14 tabulích se turisté dočtou o fauně, flóře, historii kraje i způsobu hospodaření v lesích.

Po novém kamenném chodníku lze dojít na jeden z nejznámějších vrcholů Šumavy - Velký Ostrý v nadmořské výšce 1293 metrů. Po závěrečném více než kilometrovém stoupání čekají turisty výhledy na Královský hvozd, Šumavu i do vzdálenějších částí jihozápadních Čech a Bavorska. "Za příznivé viditelnosti je možné dohlédnout až k alpským vrcholkům v oblasti Dachsteinu," uvedl klatovský lesní správce Libor Hanzlík.

Další naučnou stezku po obcích, které jsou součástí šumavského střediska Železná Ruda, otevřela tamní radnice na začátku května v Hojsově Stráži. Výchozím místem sedmnáctikilometrového okruhu je kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Stezka má 11 zastavení, na kterých jsou umístěny informační tabule a na některých odpočívadla. "Jedno ze zastavení například připomíná hlásku protivzdušné obrany, která kdysi stávala v lesích poblíž obce," uvedl Kříž. Zajímavostí je podle něj původní betonová panoramatická mapa okolí, která se zde zachovala a nyní byla obnovena. Další zastávkou je vyhlídka na vrchu Liebeshöhe, odkud lze dohlédnout na Královský hvozd.

Vybudování naučné stezky přišlo na přibližně 170.000 korun, 85 procent tvořila dotace z programu přeshraniční spolupráce Cíl 3.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí