zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Evropě je ohrožená pětina ptačích druhů, varují ekologové z EEA

30.05.2015
Příroda
Šlendryján
V Evropě je ohrožená pětina ptačích druhů, varují ekologové z EEA

Téměř pětina ptačích druhů patří v Evropě mezi ohrožené a povážlivé úbytky zaznamenala třeba i populace kdysi velice rozšířeného skřivana polního, varovala dnes ve své zprávě Evropská komise a Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Velmi špatný je i stav některých přirozených prostředí pro život zvířat a rostlin: hrozba se týká zejména luk, mokřadů a písčin, které poškozují především nevhodné postupy zemědělců.

EEA ve své pravidelné zprávě hodnotila vývoj v letech 2007 až 2012 a došla k závěru, že problémům čelí téměř každý třetí ptačí druh. Ohrožených jich je podle ní 17 procent, dalších 15 procent spadá do kategorie "téměř ohrožení, se zmenšující se populací". Konkrétně agentura upozornila například na osud skřivanů či břehoušů černoocasých, naopak populace ohrožených orlosupů bradatých nebo kachnic bělohlavých se prý díky ochranným opatřením zvětšuje.

Podle EEA mnoho druhů trpí zejména tím, že z přírody mizí místa jejich jejich výskytu. Ve špatném stavu jsou podle zprávy téměř tři čtvrtiny přirozených prostředí, přičemž na vině je zejména zemědělská činnost, například nadměrné používání hnojiv a pesticidů nebo změny v systémech pěstování plodin.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí