zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři projednají navýšení podpory úspor energií v tomto roce

25.05.2015
Energie
Ministři projednají navýšení podpory úspor energií v tomto roce

Na podporu úspor energií v ČR může jít letos o 12 milionů korun více, než vláda původně schválila v listopadu. Navýšení podpory navrhuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). To chce, aby letos šlo na podporu úspor energií a využití obnovitelných zdrojů energie nakonec 42 milionů korun namísto 30 milionů, které vláda původně na konci loňského roku schválila. MPO navrhuje navýšit částku v programu Efekt, který každoročně vypisuje. Navýšení by mělo být pokryto výnosy z aukcí emisních povolenek. Návrhem se budou ministři zabývat v pondělí.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že případné nové prostředky budou určeny na rekonstrukce veřejného osvětlení. MPO přijalo v letošním roce v rámci programu 47 žádostí na opatření ke snížení energetické náročnosti veřejného osvětlení s celkovými požadavky na dotaci ve výši 22,5 milionů korun. Program Efekt přitom na tuto aktivitu počítal letos s částkou 10,5 milionů korun.

Program Efekt byl založen v roce 1998, ještě před vstupem Česka do Evropské unie. Slouží k podpoře projektů menšího rozsahu, funguje jako doplněk pro operační programy a národní programy, jako je Nová zelená úsporám.

V jeho rámci mohou například obce žádat po státu podporu malých investic při snižování energetické náročnosti budov nebo veřejného osvětlení. Z programu lze také financovat vzdělávací akce v oblasti energetiky pro veřejnost. Podporované je bezplatné poradenství, vydávání publikací či pořádání seminářů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí