zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čekání na jadernou fúzi

06.06.2015
Energie
Čekání na jadernou fúzi

Vláda v pondělí schválila aktualizaci státní energetické koncepce. Že to bude koncepce jaderná bylo celkem zřejmé už podle výběru členů druhé Pačesovy komise...

Takže těžko mohlo MPO někoho překvapit pouze formálním vypořádáním připomínek veřejnosti z procesu SEA ani povrchním zpracováním tzv.

zeleného alternativního scénáře. Vždyť profesor Pačes již v roce 2013 vysvětlil, že nové jaderné bloky jsou přece jen dočasným řešením, než budou vyvinuty reaktory 4.generace nebo jaderná fúze.

Jenže i dosud projaderná Francie z ekonomických i dalších důvodů plánuje postupně snížit podíl jádra na výrobě elektřiny pod 50% a francouzský jaderný průmysl je ve velkých potížích: French nuclear issues-reaching the limits of a subsidised system. Často se u nás argumentuje, že stavba jaderných bloků může významně podpořit český průmysl i ekonomiku. Jenže se může velmi lehce stát, že stejně jako nezvládnutá podpora fotovoltaiky budou nové jaderné bloky dalším nákladným pomníkem neschopnosti či neochoty českých elit reagovat na rychlý vývoj za hranicemi české kotliny.
Přiznejme si zároveň absurdnost situace, kdy SEK je nově zpracováván s horizontem pouze 25 let, neboť dle důvodové zprávy k novele zákona 406 o hospodaření s energií, str.33 "to představuje maximální časový horizont, v němž jsou představitelé státní správy a místní samosprávy odpovědně schopni odhadnout vývoj technologií, dopadů stávajících a připravovaných legislativních opatření na národní i evropské úrovni". Přitom nové bloky mají být uvedeny do provozu teprve ke konci tohoto období a při uvažovaném Contract for Difference po dobu 35 let chybí v SEKu jakékoli technické či ekonomické posouzení tohoto "optimalizovaného" scénáře, neboť to daleko přesahuje řešený horizont.

Nevolám po žádném radikálním obratu. Vždyť temelínské bloky budou ještě do poloviny století krýt téměř čtvrtinu české spotřeby. Při důrazu na úspory a rozumnou podporu OZE však nejméně do roku 2040 žádné nové velké zdroje nepotřebujeme a zda budou vůbec potřeba později, natož jaderné, nemá smysl nyní řešit ani utrácet miliardy za jejich přípravu. To může být předmětem další aktualizace státní energetické koncepce za pět let, při dnešním rychlém vývoji budeme vědět mnohem víc. Odložení jaderných plánů by nebylo projevem slabosti či nerozhodnosti ale realistického zhodnocení dnešní situace.

Zdraví
Milan Šimoník

_____________________________
Tel. 725 628 034, 733 594 514
Web: Energetika v souvislostech
Blog: milansimonik.blog.idnes.cz

Novinky
Hnutiduha:Vláda právě schválila energetickou koncepci
Energetická koncepce vlastně říká, že naše energetika může být daleko modernější a čistší než dnes. V principu se ministerstvo průmyslu a Hnutí DUHA shodují, že Česko je schopné výrazně snížit svoji závislost na fosilních palivech, obce si mohou vyrábět samy čistou elektřinu a hnědé uhlí pod domovy lidí a továrnami nepotřebujeme. Jenže ministr Mládek to druhým dechem navrhuje všechno zahodit, začít připravovat jaderné reaktory. A zkoušet ty limity přece jen prolomit.

Pačes: Přechodná technologie
"Došli jsme k závěru, že dostavba dvou bloků Temelína se Česku vyplatí jako přechodná technologie, než se podaří vyvinout nové typy reaktorů čtvrté generace nebo jaderná fúze," vysvětluje Pačes, proč jeho tým jaderné energetice věří. "Ovšem výrobce musí státu nabídnout jasnou cenu, za kterou elektrárnu postaví, a vícenáklady bude platit ze svého."
Konkurence téměř neexistovala, výroba elektřiny byla chápána téměř jako poslání a tomu odpovídal i pocit důležitosti a nedotknutelnosti jejích výrobců.....Uspořádání energetiky, kdy na jedné straně budou OZE a na druhé regulovatelný výkon, má logiku. Základního výkonu z jaderných elektráren bude třeba čím dál méně.

Prohlášení vědeckého klimatického fóra
Teplota má do konce století růst, horké vlny budou delší a častější, extrémní srážky intenzívnější a častější, oceán se bude oteplovat a jeho hladina se bude zvyšovat. Změna klimatu bude zvyšovat existující rizika, ale i přinášet rizika nová. V některých odhadech rizika přesahují adaptační limity. Významná redukce emisí v následujících desetiletích sníží rizika spojená se změnou klimatu, zlepší možnosti pro efektivní adaptace a sníží náklady na mitigace. Adaptace i mitigace mohou přinášet i vedlejší pozitivní efekty: zlepšení kvality ovzduší, zvýšení energetické bezpečnosti, snížení spotřeby energie a vody ve městech a udržitelné zemědělství a lesnictví. S vědomím, že globální změna má své konkrétní projevy i v České republice - extrémní projevy a výkyvy počasí, sucho (nižší srážky, vyšší výpar), snižující se kvalita vody, změny v zemědělské produkci - nabízíme své poznatky, znalosti i vědomí souvislostí tvůrcům politiky, podnikatelské sféře, médiím i vzdělávacímu systému, abychom se jako společnost přiblížili k řešení naléhavého problému změny klimatu.

Prudký: Proč se nemá rozšiřovat těžba uhlí
Dalším upozaděným argumentem je zaměřenost na rozvoj opřený o nárůsty počtů ve všech směrech. V zemi, která se vyvíjela od padesátých let jako "kovárna socializmu" - vlastně bez surovin. V zemi, která má mnohem starší tradici využití tvořivosti, úspornosti a co nejvyšší přidávané hodnoty. Na tu jsme skoro zapomněli. Pořád honíme megawaty, i když je skoro s obtížemi vyvážíme. Pořád honíme tuny, i když jsou stále dražší. Stále se neobjevil žádný výrazný nástroj, který by napomáhal úsporám. I úsilí o rozvoj vědy a inovací se v zásadě zaměřuje na kvanta. Snaha o rozšíření limitů je důsledkem právě tohoto uvažování. Uvažování, které zase staví Česko na konec řady těch, kdo si uvědomují odpovědnost právě za energetické náročnosti a za nenahraditelné přírodní zdroje.

Echo24: Jak moc se ČEZ a Tykač bojí vizionářů s bateriemi Tesla?
Stalo se u nás tak trochu módou ohrnovat nos nad rozhodnutím Německa opustit jadernou energetiku a vsadit na spojení obnovitelných zdrojů a moderních technologií. Ti Němci asi dostali zelenou nemoc, říkáme si. My Češi budeme chytřejší a dál se spolehneme hlavně na naše atomovky a hnědé uhlí. Kdo by stál o další fiasko v podobě skandální podpory solárních elektráren? Dobře, kvůli Bruselu trochu povolíme environmentalistům, ale jinak pěkně zůstaneme u štěpení atomu, povrchových dolů a klasických tepláren. A postavíme za desítky miliard další bloky a prolomíme limity, abychom byli v klidu.

Fischer: Že je špinavé hnědé uhlí levnější než plyn je jen dočasné
Je nutné připomenout, že druhým pilířem Energiewende, možná i důležitějším než výroba elektřiny, jsou úspory ve spotřebě. Náš průmysl je mnohem efektivnější než v USA. Průmysl by asi chtěl nižší ceny, ale německé ekonomice se daří dobře, nevidíme úpadek průmyslu ani firmy, které by Německo opouštěly kvůli cenám energie.
Nejprůmyslovější region Německa sníží spotřebu fosilních paliv 80 procent
Spolková země, podobně průmyslová jako Česká republika, toho chce dosáhnout díky rámcovému zemskému zákonu, který stanovil závazné tempo snižování spotřeby fosilních paliv. Podobný antifosilní zákon se aktuálně plánuje u nás. Severní Porýní-Vestfálsko sníží svoji závislost na uhlí, ropě a zemním plynu do roku 2050 na pouhých dvacet procent současného stavu.

O energetice: Západní evropa optimalizuje systém řízení přeshraničních toků
Státy sdružené v pentalaterálním fóru pokračují v integraci svých sítí a jejich efektivnějším řízení.

Seven surprising realities behind the Great Transition to Renewable energy
The global transition to clean, renewable energy and away from nuclear and fossils is well under way, with remarkable developments happening every day. Here are seven that may surprise you:
1. Solar is now so cheap that global adoption appears unstoppable.
2. Wind power adoption is rapidly altering energy portfolios around the world.
3. National and subnational energy policies are promoting renewables, and many geographies are considering a price on carbon.
4. The financial sector is embracing renewables - and starting to turn against fossils and nuclear.
5. Coal use is in decline in the United States and will likely fall at the global level far sooner than once thought possible.
6. Transportation will move away from oil as electric vehicle fleets expand rapidly and bike- and car-sharing spreads.
7. Nuclear is on the rocks thanks to rising costs and widespread safety concerns

The Guardian: Community energy model is speeding U.S. move to renewables
Now, this publicly-run model to finance and produce clean energy is leading a nationwide movement as communities look to speed the US transition toward renewable power, with similar programs flourishing from Massachusetts and Rhode Island to New Jersey, Ohio and Illinois. Known as Community Choice Aggregation, or CCA, programmes like Sonoma's are bringing competition into power generation by letting cities and counties decide where their energy comes from.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí