zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

03.06.2015
Obecné
Krátce - různé

Vídeň je připravena žalovat Česko kvůli jádru
Rakousko nevylučuje podání žaloby na Česko u Soudního dvora Evropské unie kvůli plánům postavit nové reaktory. Zatím však Vídeň čeká na to, zda česká vláda pro takový projekt schválí státní podporu, uvedl rakouský ministr životního prostředí Andrä Rupprechter. Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka je Česko připravené s Rakušany jednat. První setkání se uskuteční už počátkem června.

Češi po sobě nezanechávají tolik odpadu jako obyvatelé západní Evropy. Tedy alespoň podle statistik unijního statistického úřadu Eurostat. Podle posledních známých čísel z roku 2013 vyprodukoval průměrný Čech 307 kilogramů odpadu, zatímco průměr za Evropskou unii dosahuje 481 kilogramů.
Výsledek nicméně zkresluje nejednotná metodika. Země s nízkými hodnotami (typicky nové členské země EU) do tohoto množství nezahrnují tříděné komunální odpady - plasty, papír a další.
Na druhou stranu Česká republika zaostává ve svém přístupu ke komunálnímu odpadu. V nejvyspělejších zemích Evropské unie jde zhruba třetina na energetické využití, třetina k recyklaci a bioodpady směřují do kompostáren. Realitou České republiky zůstává odvoz více než poloviny obsahu popelnic a pouličních kontejnerů na skládky.

Toyota Motor Corporation a Mazda Motor Corporation podepsaly 13. května dohodu o dlouhodobém, oboustranně výhodném partnerství.
Obě automobilky se dohodly na vzájemném využití zdrojů obou společností pro technologický rozvoj svých produktů. Společný výbor bude nyní nastaven tak, aby vyhodnotil, jak co nejlépe využít silných stránek každé ze společností. Výbor bude podporovat spolupráci v celé řadě oblastí, včetně bezpečnostních technologií a technologií v oblasti životního prostředí.

Unikátní českou recyklaci oleje využijí v Číně
Českou technologii na recyklaci použitého fritovacího oleje využijí v Číně. Pilotní česko-čínská továrna se už začala stavět v průmyslové zóně města Su-čou. Do provozu by měla být spuštěna v letošním roce, řekli zástupci Vysokého učení technického, kde byla technologie vyvinuta, a společnosti Nafigate Corporation, která se na projektu v Číně podílí.

Po PVK chce odškodnění více než třináct set lidí
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) obdržely 1318 žádostí o odškodnění částkou 5000 Kč kvůli kontaminované vodě, která v Praze 6 způsobila průjmová onemocnění. Všechny žádosti jsou od obyvatel městské části. Vodu v Dejvicích kontaminovaly bakterie předminulý pátek a do čtvrtka odpoledne bylo bez vody 32 tisíc lidí. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) podá trestní oznámení kvůli obecnému ohrožení.

Fico jede k Putinovi jednat o plynu
Slovenský premiér Robert Fico se dnes v Moskvě setká s nejvyššími představiteli Ruska, včetně prezidenta Vladimira Putina a premiéra Dmitrije Medveděva. Fico chce hovořit o smlouvě o dodávkách ropy na Slovensko a také o plánech ruského koncernu Gazprom ukončit tranzit zemního plynu přes Ukrajinu, což by se dotklo také Slovenska, které ruský plyn přepravuje dále do západní Evropy.

Škoda Electric loni utržila 6,2 miliardy korun
Plzeňská Škoda Electric loni utržila historicky rekordních 6,2 miliardy korun, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2013. Letos plánuje významný světový výrobce trolejbusů prodeje kolem 5,4 miliardy korun. Podnik loni vyrobil rekordních 300 trolejbusů, meziročně trojnásobek, které zajistily asi 60 procent tržeb. Firma chce letos vyrobit 260 trolejbusů.

CNNPC chystá obří primární nabídku akcií
Čínská společnost China National Nuclear Power Co. Ltd. (CNNPC), která je divizí jednoho ze dvou státních stavitelů jaderných reaktorů, plánuje primární nabídku akcií na burze v Šanghaji, která má být největší nabídkou akcií v zemi za téměř čtyři roky. Firma chce z prodeje akcií získat 13,19 miliardy jüanů (53,2 miliardy Kč). Upisování akcií investorům má začít v úterý.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí