zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejdek dostal od ÚOHS pokutu 750.000 korun

04.06.2015
Šlendryján
Urbánní ekologie
Nejdek dostal od ÚOHS pokutu 750.000 korun

Radnice v Nejdku na Karlovarsku dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 750.000 korun. Chybovala v zakázce na komunální a technické služby. Zakázku vymezila příliš široce. ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné, město proti němu podalo rozklad.

"Zákon o veřejných zakázkách byl porušen tím, že zadavatel vymezil příliš široce předmět plnění veřejné zakázky, čímž porušil zásadu zákazu diskriminace," uvedl Švanda. Kromě svozu a likvidace odpadu zakázka podle něj zahrnovala také zimní a letní opravu silnic. Okruh uchazečů schopných plnit takto vymezenou zakázku byl značně omezen.

Pokuta mohla dosáhnout výše až 50 milionů korun. "Úřad akcentoval spíše její preventivní účinek," uvedl Švanda.

Zakázku s předpokládanou hodnotou 600 milionů korun vypsalo město loni. Tendr v minulosti kritizovala organizace Transparency International, podle které je dvacetiletá doba zakázky nevhodná, stejně jako spojení dvou služeb do jedné zakázky. Radnice se hájila tím, že zakázka má jen prodloužit předchozí stav, kdy obě služby pro město vykonávala jedna firma.

"Proti rozhodnutí jsme podali rozklad. Vše samozřejmě projednává rada města a 17. června bude situaci řešit i zastupitelstvo. Pokud pokutu skutečně dostaneme, čemuž se snažíme vyhnout, vedení města bude muset řešit veškeré právní i další důsledky, které to pro Nejdek ponese," řekl dnes ČTK starosta Lubomír Vítek (Strana zelených).

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí