zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Světový den oceánů - 8. červen

08.06.2020
Voda
Světový den oceánů - 8. červen

Tento svátek, vyhlášený na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru (1992), má lidem připomenout význam a životadárnou roli oceánů.

Letos vycházejí u příležitosti Světového dne oceánů 2 zbrusu nové knihy o mořích, oceánech a životním prostředí jsou psány jazykem, kterému porozumí děti školou povinné, ale přinášejí poznatky, které ohromí i dospělé čtenáře. Oslavme den oceánu tím, že se o něm dozvíme více a budeme schopni jej chránit i u nás ve vnitrozemí. Třeba tím, že se naučíme uvážlivě používat a recyklovat plasty.

  • Moře v 300 otázkách a odpovědích - Proč moře nepřeteče? Jak se měří vítr? Kolik existuje ostrovů? Proč nejsou v Irsku hadi? Jak dostat kraba z díry? 300 otázek o moři, všechny podané přehledně a srozumitelně, doplněné obrázky. Poslouží jako zdroj informací a praktických rad týkajících se bohatého mořského prostředí, o které musíme pečovat. https://bit.ly/KUP_Moře

  • Plasticus maritimus, invazivní druh - Kniha mořské bioložky Any Pego se zaobírá problematikou znečištění moří a oceánů plastovými odpady z té nejpřístupnější stránky. Skvělé ilustrace a přímočaré texty zvou na dobrodružnou výpravu za plasty vyplavenými mořem, které se mohou na chvíli stát ,,pokladem" anebo také objektem detektivního pátrání po jejich původu. https://bit.ly/KUP_Plasticus
Zdroje vody jsou omezené a na naší planetě nebudeme mít nikdy víc vody, než máme doposud. Ochrana oceánů tedy začíná ochranou zdrojů vody a zde může pomoci každý z nás.

Vliv člověka na život v mořích a oceánech je závažný a stále roste. Kvůli průmyslovému rybolovu velmi rychle mizí z oceánů některé druhy ryb. Například tresky jsou podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) natolik přeloveny, že pokud bude rybolov pokračovat dosavadním tempem, do 15 let tento ještě nedávno hojný druh ze světových moří zcela zmizí.

Ochrana moří se zatím zaměřuje hlavně na pobřežní ekosystémy a tropické korálové útesy, ale v poslední době vědci varují také před ničením hlubokomořských ekosystémů. Hluboké moře představuje 85 % plochy a 90 % objemu světového oceánu. V hlubokých mořích jsou dva typy ekosystémů - podmořské hory a chladnomilné korálové útesy. Nadměrný pobřežní rybolov vedl k velkému snížení počtu ryb a proto se rybáři přesunuli na hlubší vody a dnes jsou díky modernímu vybavení schopni lovit i ve velkých hloubkách. K tomu používají lov vlečnými sítěmi taženými po mořském dně, přičemž každým rokem zničí 15 milionů km2 mořského dna.

Od roku 2002 si díky pořadatelům tohoto dne, organizacím The Ocean Project a World Ocean Network, můžeme uvědomit, co všechno nám oceány poskytují - od kyslíku, který reguluje klima, přes jídlo a léčiva až k dech beroucí krásy podmořského světa.

Organizátoři doufají, že zvyšováním podvědomí o tom, co oceán nabízí, se jim podaří přesvědčit ostatní, aby začali chránit toto cenné prostředí. Zvláště v této době, kdy se potýkáme se změnou klimatu, plastovým odpadem, nadměrným rybolovem a ekologickými katastrofami, jako například ropné skvrny a další hrozby.

Kdekoliv na světě se nacházíte, máte spoustu možností, jak se zapojit. Můžete se společně se svými přáteli či kolegy pustit do vodního úklidu.

Oficiální stránky World Oceans Day

Zdroj: www.ekovychovalk.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí