zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Atomexpo 2015: Nové reaktory VVER budou provozovány až 100 let

15.06.2015
Atomová energie
Atomexpo 2015: Nové reaktory VVER budou provozovány až 100 let

Odborníci ze 47 zemí světa se v minulém týdnu sjeli na mezinárodní veletrh jaderných technologií Atomexpo 2015, kde diskutovali o aktuálních otázkách jaderného průmyslu. Hlavním tématem byl rozvoj jaderné energetiky v zemích Asie, Blízkého východu, Latinské Ameriky a Afriky, ale nechyběla ani evropská témata. Zastoupení měly i české a slovenské firmy. Kromě nových projektů se pozornost soustředila i na prodlužování provozu stávajících elektráren na 60 let. Díky novým materiálům by nové bloky s reaktory VVER mohly být v provozu až 100 let.

Veletrh, který probíhal ve dnech 1. až 3. června na výstavišti Gostinyj dvor v centru Moskvy, navštívilo přes 4000 lidí. Pořádala jej společnost Atomexpo, která patří do ruské jaderné korporace Rosatom. Mezi návštěvníky i vystavovatele patřily i české a slovenské firmy. Stánek zde měl slovenský výzkumný ústav jaderné energetiky VUJE, který se zabývá projekčními, dodavatelskými, výzkumnými a školícími činnostmi v oblasti jádra. Na společném stánku ruské skupiny NEOLANT a francouzské NUVIA měla zastoupení i česká společnost ENVINET, která patří do zmíněné francouzské skupiny. Mezi skupinami NEOLANT a NUVIA byla během veletrhu Atomexpo 2015 podepsána dohoda o spolupráci v oblasti seismické izolace budov jaderných elektráren a jejich požární ochrany.

Veletrhu se také zúčastnili zástupci společností ČEZ, EGP Invest, zabývající se investiční výstavbou a modernizacemi jaderných elektráren, a ALVEL, zaměřující se na lokalizaci služeb v oblasti palivového cyklu. Nechyběl ani Pavel Šolc, náměstek ministra průmyslu a obchodu, a Vladimír Vlk, poradce MPO. Pavel Šolc promluvil také během hlavního bodu programu veletrhu Atomexpo 2015, plenárního jednání o socioekonomickém rozvoji, který přináší jaderná energetika. Ve své řeči seznámil odborníky z ostatních zemí o současných plánech naší vlády v oblasti jaderné energetiky a o připravenosti českého jaderného průmyslu.

Program veletrhu byl soustředěn především na země, které pomalu vstupují do světa jaderné energetiky. Patří mezi ně například Indonésie, připravující výstavbu výzkumného reaktoru a plánující energetické reaktory, Jihoafrická republika, plánující zpětinásobit instalovaný výkon svých jaderných elektráren, a země Latinské Ameriky jako Argentina a Brazílie, které plánují dále rozvíjet svou jadernou energetiku. Z blízkých zemí bychom mohli jmenovat Turecko, kde byla nedávno zahájena výstavba pomocných budov první jaderné elektrárny Akkuyu, v níž budou stát čtyři bloky s reaktory VVER-1200, a především Bělorusko, kde rostou dva bloky typu VVER-1200 s předstihem oproti časovému harmonogramu.

Zahájení mírového využívání jádra není jen o stavbě elektrárny, výrobě či dodání komponent, ale i o přípravě odborného personálu pro provoz nových zařízení a také dozorných orgánů. Na tyto otázky bylo zaměřeno jednání u kulatého stolu, kde se zájemci mohli seznámit o možnostech spolupráce se společnostmi z korporace Rosatom. Na základě předchozích jednání byly podepsány dohody o spolupráci v této oblasti mezi Rosatomem a Tuniskem, Egyptem a Vietnamem.

Kromě výstavby nových bloků byl rozebírán také dlouhodobý provoz jaderných zařízení. Rosenergoatom, provozovatel jaderných elektráren v Ruské federaci, se u kulatých stolů dělil o zkušenosti z přípravy jaderných zařízení na pokračování jejich provozu za původně stanovenou hranici. Toto téma je kupříkladu důležité pro arménskou jadernou elektrárnu Metsamor, jejíž druhý blok brzy dosáhne 30 let provozu. V rámci Atomexpa 2015 proběhla slavnostní ceremonie, kdy se pod smlouvu o realizaci prací pro dlouhodobý provoz JE Metsamor podepsal Jevgenij Salkov, generální ředitel Rusatom Service, a Movses Vardan?an, generální ředitel JE Metsamor. V tomto roce bude vstupovat do dlouhodobého provozu také první blok JE Dukovany.

Letošního sedmého ročníku veletrhu Atomexpo se zúčastnil rekordní počet návštěvníků, což ukazuje, že o jadernou energetiku a ruské jaderné technologie je ve světě stále zájem. Stále více se také ukazuje, že jaderná elektrárna může být provozována déle, než trvá jeden lidský život. Zatímco původně plánovaná doba provozu současných jaderných elektráren byla stanovena na 30 let, řada z nich již žádá o licenci až na 60 let provozu. To umožňuje pokrok v rozvoj znalostí o použitých materiálech, který byl učiněn za 30 let původního provozu. Vývoj nových materiálů vede k tomu, že nové bloky by měly být provozovatelné dokonce až 100 let.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí