zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výjimka vstupu do ochranného pásma

30.06.2015
Voda
Výjimka vstupu do ochranného pásma

Výjimka ze zákazu vstupu a vjezdu do ochranného pásma vodního zdroje a ustanovení § 30 odst. 10 vodního zákona

Otázka

Může se vodoprávní úřad v opatření obecné povahy vydávaném podle § 30 odst. 10 zákona o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů[1], zabývat vstupem a vjezdem do ochranného pásma vodního zdroje I. stupně, když je tato otázka řešena v § 30 odst. 7 vodního zákona?

Odpověď

Ano, opatřením obecné povahy podle § 30 odst. 10 vodního zákona může vodoprávní úřad udělit výjimku ve smyslu § 30 odst. 7. Odstavec 7 mluví o možnosti udělení výjimky ze zákazu vstupu a vjezdu do ochranného pásma vodního zdroje I. stupně opatřením obecné povahy nebo rozhodnutím, přičemž neřeší, jestli se má jednat o samostatné opatření obecné povahy týkající se jen a pouze výjimky ze zákazu vstupu či vjezdu nebo opatření obecné povahy, kterým se stanovuje či mění ochranné pásmo vodního zdroje.


[1] § 30 odst. 10 vodního zákona zní: ,, V opatření obecné povahy o stanovení nebo změně ochranného pásma vodního zdroje vodoprávní úřad stanoví, které činnosti poškozující nebo ohrožující vydatnost, jakost nebo zdravotní nezávadnost vodního zdroje nelze v tomto pásmu provádět, jaká technická opatření jsou v ochranném pásmu povinny provést osoby podle odstavce 12, popřípadě způsob a dobu omezení užívání pozemků a staveb v tomto pásmu ležících."

Autor: Mgr. Veronika Vytejčková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí