zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Domažlice spustily provoz nové kompostárny

24.06.2015
Bioodpady
Urbánní ekologie
Domažlice spustily provoz nové kompostárny

Provoz nové kompostárny, která likviduje bioodpad z domácností, spustily v minulých dnech Domažlice. Jedenáctitisícové město navíc rozdává lidem hnědé popelnice na bioodpad, které technické služby vyvážejí jednou týdně. Do nakládání s bioodpady město investovali miliony korun, velkou měrou pomohly také získané dotace, řekl ČTK starosta Miroslav Mach.

"V této chvíli je už celá plocha naplněná posekanou trávou, která letos rychle roste. Je tedy založeno na první zkušební tvoření kompostu," řekl. Město nechalo kompostárnu postavit s nejvyšší možnou podporovanou kapacitou. První rok provozu bude zkušební. "Připravujeme také smlouvy, na základě kterých by k nám mohl být bioodpad svážen i z okolních obcí," uvedl starosta. Vzniklý kompost využijí správci městské zeleně pro záhony, parky a veřejná prostranství. Dotace pomohly městu zaplatit 90 procent ceny kompostárny za 5,4 milionu korun. Město doplatilo 543.000 korun.

Radnice letos také rozdala lidem hnědé popelnice na rostlinný bioodpad a koupila speciální nový vůz na svoz bioodpadu. Vůz a 400 popelnic o objemu 120 litrů vyšly na 4,5 milionu korun, z toho 85 procent hradil Fond soudržnosti EU a pět procent Státní fond životního prostředí. Popelnice si už vzalo víc než 200 lidí. Obyvatelé města mohou trávu či listí odvézt zdarma do sběrného dvora, odkud se převeze do kompostárny.
Městům od letoška nová vyhláška zavedla povinnost zajistit pro své obyvatele třídění bioodpadu. Kompostárnu postavily také například Klatovy, které mezi lidi díky získané dotaci také zdarma rozdaly 1400 kompostérů.

Lada Pešková

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí