zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Správa a údržba silnic Zlínska poškodila 35 stromů a dostala pokutu 70 tisíc korun

19.06.2015
Doprava
Příroda
Správa a údržba silnic Zlínska poškodila 35 stromů a dostala pokutu 70 tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany přírody v Brně uložili Správě a údržbě silnic Zlínska pokutu 70 tisíc korun za poškození 35 ovocných stromů rostoucích podél silnice mezi obcemi Bohuslavice u Zlína a Salaš na Zlínsku.

Narušením kořenového systému stromů a také neodborně provedeným ořezem porušila Správa a údržba silnic Zlínska (SÚS) zákon o ochraně přírody a krajiny. V polovině letošního března totiž SÚS při úpravě příkopu odstranila svrchní část půdy z části kořenové zóny stromů. ,,U některých stromů bylo místy odstraněno až 30 centimetrů zeminy. Takto provedený plošný zásah do kořenové zóny má jednoznačně negativní vliv na další vývoj dřeviny, ale i na její statiku. Žádná opatření k nápravě jsme neuložili, protože zásah je nevratný," přiblížil případ Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu v Brně.

Správa a údržba silnic Zlínska ale byla inspekcí upozorněna na nutnost dalšího sledování stromů z důvodu bezpečnosti. Odpovědnost za stav dřevin je totiž vždy na jejich majiteli, tedy na majiteli pozemku, na kterém dřeviny rostou.

IMGP4249.jpg

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí