zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zápach ze zpracování odpadních plastů už občany obtěžovat nebude. Inspektoři uložili pokutu sto tisíc a zastavili provoz

23.06.2015
Odpady
Ovzduší
Šlendryján
Zápach ze zpracování odpadních plastů už občany obtěžovat nebude. Inspektoři uložili pokutu sto tisíc a zastavili provoz

Společnosti ANCHOR Group s.r.o. působící v objektu bývalé tírny lnu v k. ú. Domanínek v Bystřici nad Pernštejnem byla Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP), Oblastním inspektorátem v Havlíčkově Brodě, uložena pokuta ve výši sto tisíc korun za provoz bez povolení. Inspektoři také vydali rozhodnutí o zastavení provozu zdroje znečišťování ovzduší (regranulační linky). Obě rozhodnutí nabyla v květnu 2015 právní moci a zařízení není v současné době provozováno.

V částečně rekonstruovaných prostorách je instalována linka na výrobu regranulátu z odpadních plastů, jejíž provoz byl zahájen v březnu 2014. Regranulační linka je zdrojem zápachu, na který byl místními obyvateli opakovaně upozorňován Městský úřad v Bystřici nad Pernštejnem. ,,Od občanů z této lokality jsme obdrželi podnět na neúnosné obtěžování zápachem. Inspektoři kontrolami zjistili, že provozovatel, společnost ANCHOR Group s.r.o., nemá od března 2014 patřičné povolení k provozu podle zákona o ochraně ovzduší a navíc, že k využití stavby pro tyto účely není vypořádáno řízení podle stavebního řádu. Neproběhlo ani zjišťovací řízení EIA," řekl Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIZP v Havlíčkově Brodě.

V únoru 2015 obdržel Krajský úřad Kraje Vysočina žádost provozovatele o vydání povolení provozu. Inspekce byla požádána o odborné vyjádření a s ohledem na zjištěné skutečnosti vydala negativní stanovisko.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí