zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Start multispektrální družice Sentinel 2A je plánován na 22. 6. 2015

22.06.2015
GIS - mapy
Start multispektrální družice Sentinel 2A je plánován na 22. 6. 2015

V pořadí druhá z pěti plánovaných družic vyvíjených v rámci evropského programu Copernicus bude vypuštěna 22. června 2015 ve 3:52 SELČ (22. června 22:52 místního čas) na oběžnou dráhu z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Start družice bude možné sledovat online z webových stránek ESA. Copernicus je evropský program pro monitorování životního prostředí, jehož gestorem v České republice je Ministerstvo životního prostředí spolu s Ministerstvem dopravy a na jeho aktivitách se podílí CENIA. Družice Sentinel se zaměřují na snímkování zemského povrchu, ale také na služby, které napomáhají rozhodování v oblasti životního prostředí. Krátké seznámení s misí Sentinel 2 shrnuje toto video.

Od 2014 je možné bezplatně využívat data poskytovaná družicí Sentinel 1 při sledování pevniny, moří ale i polárních oblastí. S ohledem na dostupnost dat téměř v reálném čase hraje pro Českou republiku klíčovou roli jejich potenciál v oblasti krizového řízení. Poskytovaná data mohou pomoci například při předpovídaní povodní nebo sledování dopadu klimatických změn.

Družice Sentinel 2 bude tematicky navazovat na mise Landsat, SPOT a bude pořizovat multispektrální obrazová data celkem ve 13 pásmech s prostorovým rozlišením 10, 20 a 60 metrů v závislosti na vlnové délce. Celková šířka záběru snímku je 290 km, časové rozlišení bude 5 dní. Data z družice Sentinel 2 jsou svými parametry ideální pro monitorování vegetace, např. sledování zdravotního stavu vegetace nebo klasifikace lesních porostů a mapování krajinného pokryvu. Stejně tak jako družice Sentinel 1, bude i Sentinel 2 vybaven laserovým komunikačním terminálem, díky kterému bude družice moci využívat systém EDRS (European Data Relay System) umožňující získání pořízených dat v téměř reálném čase. Díky tomuto systému se předpokládá využití dat v oblasti krizového řízení, např. pro monitorování lesních požárů, dlouhodobého sucha apod.

Zdroj:

https://sentinel.esa.int/web/sentinel/missions/sentinel-2

www.esa.int

Družice Sentinel 2A, zdroj: ESA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí