zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Geocaching ve službách ochrany přírody

09.07.2015
Příroda
GIS - mapy
Geocaching ve službách ochrany přírody

Geocaching se stal v posledních letech oblíbenou zábavou lidí po celém světě, samozřejmě včetně České republiky. Kromě zábavy by však tato aktivita mohla prospívat také ohroženým druhům. Právě na tento aspekt geocachingu se zaměřují letošní projekty Cally.

,,Biologové už dlouho vědí, že mnoha druhům rostlin, hub i živočichů prospívá určitá míra narušování jejich stanoviště," vysvětluje Jiří Řehounek z Cally, který má projekty na starosti. ,,Taková stanoviště však často rychle zarůstají a ohrožené organismy z nich mizejí. Proto je musíme narušovat uměle, což stojí čas a peníze. Geocaching by mohl ukázat tato zajímavá místa lidem a zároveň téměř zadarmo zajistit narušování formou sešlapu."

Calla ve spolupráci ve spolupráci s entomologem Oldřichem Nedvědem, který se geocachingu dlouhodobě věnuje, připravila pro letošní rok jednu ,,kešku" v pískovně Lžín na Soběslavsku1 a také geocachingovou minisérii pěti ,,kešek" s názvem Borovanské pískovny2, jejíž součástí jsou Pískovna u Žemličky, jílovická Pískovna Na zastávce a Pískovna Třebeč. První internetové ohlasy lidí, kteří už ,,kešky ulovili" jsou velice pozitivní. Okolí ,,kešek" bude letos sledovat také pracovní skupina Ekologie obnovy při katedře botaniky PřF JU, aby vyhodnotila dopad sešlapu na rostlinná společenstva.

Nápad využít geocaching v ochraně přírody vznikl při loňském celostátním kole ekologické olympiády středoškoláků, které proběhlo v jižních Čechách. Studenti tehdy řešili v terénu praktický úkol, jak co nejlépe ochránit přírodu starého kamenolomu. Využít ,,kešku" napadlo tehdy vítězný tým z pražského sdružení Arachné, který soutěžil ve složení Lucie Studená, Jasna Simonová a Klára Daňková.

,,Tehdy jsem seděl v porotě hodnotící studentské projekty a nápad s ,,keškami" zaujal nejen mě. Proto jsme se rozhodli vyzkoušet ho v praxi. Ukážeme tak lidem zajímavá místa, která by třeba jinak minuli bez povšimnutí, a zároveň svým dupáním budou chránit přírodu. To je dobrá kombinace, ne?" uzavírá Jiří Řehounek.

1 http://www.geocaching.com/geocache/GC5WQ2C_piskovna-lzin

2 http://www.geocaching.com/geocache/GC5TQW3_borovanske-piskovny-cwg-smenarna

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí