zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hulínský městský úřad likviduje nebezpečnou skládku

13.03.2001
Odpady
Hulínský městský úřad likviduje nebezpečnou skládku
Tisíce lidí již řadu let ohrožuje nekontrolovaná skládka tuhých odpadů, kterou od ledna částečně likviduje a zabezpečuje městský úřad v Hulíně na Kroměřížsku
HULÍN (okres Kroměříž) - Tisíce lidí již řadu let ohrožuje nekontrolovaná skládka tuhých odpadů, kterou od ledna částečně likviduje a zabezpečuje městský úřad v Hulíně na Kroměřížsku. ČTK to řekl starosta Jaroslav Čumpelík, podle něhož investuje radnice do tohoto projektu více než 50 miliónů korun.
Prosakující chemické látky kontaminují podzemní vody v pásmu hygienické ochrany druhého stupně na území Tlumačova a v chráněné oblasti přirozené akumulace vod kolem řeky Moravy. "Odborná studie z roku 1992 ukázala hrozivou informaci, podle níž musíme neřízenou skládku považovat za nejhorší nezabezpečenou skládku na Kroměřížsku," uvedl Čumpelík.
Uložené odpady ohrožují významné zdroje podzemní vody regionu, z nichž jsou pitnou vodou zásobováni obyvatelé okresů Kroměříž a Zlín. "Nepředstavitelná katastrofa je jako Damoklův meč, hrozící tak dlouho, dokud nezmizí poslední část průmyslových odpadů ze dna skládky," zdůraznil Čumpelík.
Město uhradí třetinu nákladů na zajištění skládky, zbytek peněz poskytne Státní fond životního prostředí. Zatím město utratilo zhruba pětinu.
V místech, kde se před lety těžil neorganizovaně štěrkopísek, vznikaly jámy, jejichž dno je mnohdy až pod pod hladinou spodní vody, které se postupně zavážely odpadem. Dokumentace naznačuje, že by tam mělo být až 180.000 metrů krychlových odpadů.
Hulínští se rozhodli přikročit k částečné likvidaci a k rekultivaci skládky zhruba na ploše 58.000 metrů čtverečních. Závadný odpad se odváží na řízené skládky.

Ladislav Koželuha Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí