zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Benešovsku vzniklo návštěvnické centrum Dům přírody Blaníku

11.07.2015
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Na Benešovsku vzniklo návštěvnické centrum Dům přírody Blaníku

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Vlašim na úpatí hory Velký Blaník na Benešovsku vybudoval nové návštěvnické středisko Dům přírody Blaníku. Dřevěná roubenka představí návštěvníkům přírodu Chráněné krajinné oblasti Blaník, informovala dnes ČTK Kateřina Červenková z ČSOP. Pro veřejnost se dům otevře v sobotu 4. července. Náklady na vybudování domu byly přibližně 12 milionů korun, většinu zaplatily evropské fondy.

Dům přírody se otevře na nástupním místě naučné stezky S rytířem na Blaník nedaleko Kondrace. "Největším exponátem je model krajiny Blanické brázdy v úseku mezi obcemi Sázava a Mladá Vožice. Model poskytuje informace o přírodních i historických zajímavostech kraje. Blanickou legendu připomíná rytíř v brnění, obraz průřezu horou z divadelní hry Járy Cimrmana nebo speciální otvor do hory Blaníku, ze kterého je slyšet, co se v hoře děje," uvedla Červenková.

V podkroví domu je pro návštěvníky připraveno několik krátkých filmů o přírodě národního geoparku Kraj blanických rytířů. Po celé prázdniny zde budou vystaveny obrazy malíře Stanislava Příhody inspirované Blaníkem i okolní krajinou. V okolí Domu přírody si mohou prohlédnout bohatou expozici hornin Podblanicka realizovanou ve spolupráci s Českou geologickou službou.

Domy přírody jsou návštěvnická střediska v chráněných krajinných oblastech. Jejich síť vznikla v rámci programu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí