zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňské hutě Pilsen Steel dostaly od ČIŽP pokuty za 250.000 Kč

08.07.2015
Šlendryján
Plzeňské hutě Pilsen Steel dostaly od ČIŽP pokuty za 250.000 Kč

Dvě pokuty za celkem čtvrt milionu korun udělila plzeňským hutím a kovárnám Pilsen Steel Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Firma podle inspekce neprovedla zkoušky těsnosti potrubí a nádrží s velmi nebezpečnými látkami a špatně třídila odpad. Obě pokuty nabyly právní moci, sdělila dnes ČTK mluvčí ČIŽP Radka Burketová.

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel předloni odvrátily konkurz a loni prošly soudem povolenou reorganizací. I letos se ale údajně potýkají s problémy a společnost s více než 800 zaměstnanci má dlouhé odstávky výroby.

První pokutu od inspekce ve výši 200.000 korun dostala firma za to, že nedodržovala havarijní plán stanovený pro případ ekologické havárie. Od února 2012 do srpna 2014 totiž neprovedla požadované zkoušky těsnosti skladovacích nádrží a potrubních rozvodů u dvouplášťových zásobníků a nádrží o celkovém objemu téměř 2500 metrů krychlových. "Látky skladované v těchto nádržích jsou ve smyslu vodního zákona zařazeny mezi zvlášť nebezpečné a patří do skupiny perzistentních minerálních olejů a perzistentních uhlovodíků ropného původu. Jde tedy o látky nebezpečné životnímu prostředí a škodlivé, nebezpečné, popřípadě velmi nebezpečné pro člověka," řekla ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni Petra Horčicová.

Druhou padesátitisícovou pokutu uložili plzeňští inspektoři za porušení povinnosti stanovené zákonem o odpadech. Firma podle nich neshromažďovala některé druhy tříděných odpadů. "Naši inspektoři při kontrole zjistili, že se v jednom z objektů zařízení nacházely v kontejnerech určených ke shromažďování směsných obalů i vytříditelné odpady - PET lahve, balicí fólie, kartonový papír, směsný komunální odpad a znečištěné rukavice," uvedla Horčicová. Pokuta za třídění odpadů má mít podle inspekce především výstražný charakter a inspektoři předpokládají, že případ se nebude opakovat.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí